Digitalizacja dokumentów w małej firmie – czy to ma sens?

W Polsce standardy odnośnie do prowadzenia działalności gospodarczej stale się zmieniają. Dotyczy to zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorców. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy gromadzona dokumentacja w formie papierowej generuje problemy z segregacją? Możesz zdecydować się na digitalizację dokumentów.

Dokumenty w segregatorach

Nawet w niewielkich przedsiębiorstwach dziennie rozlicza się do najmniej kilka faktur sprzedażowych, zakupowych lub gromadzi inne dokumenty, które trzeba archiwizować. Jak uniknąć wielu problemów związanych z chaosem i nieprawidłowościami w papierach? Wystarczy postawić na digitalizację dokumentów przez profesjonalną firmę.

Digitalizacja dokumentów, czyli oszczędność czasu i środków

W każdym przedsiębiorstwie liczy się oszczędność środków z firmowego budżetu, a po drugie optymalizacja sposobów archiwizowania firmowej dokumentacji. Fizyczne wersje dokumentów generują sporo kłopotów, szczególnie po kilku latach prowadzenia działalności gospodarczej. Kilka z nich to:

  • konieczność wygospodarowania miejsca na firmowe archiwum,
  • dodatkowe koszty wynikające ze składowania papierowej dokumentacji,
  • problemy ze znalezieniem dokumentów, które zostały zarchiwizowane.

Na szczęście nowoczesne rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach umożliwiają całkowite pozbycie się tego problemu. Jak to możliwe? Otóż proces digitalizacji dokumentów polega na przekształceniu wersji papierowej plików w cyfrową. Dzięki temu ważne papiery firmowe są przechowywane w przestrzeni dyskowej lub w chmurze.

Archiwizacja dokumentów w wersji cyfrowej – kto powinien się tym zająć?

Procesem archiwizacji dokumentów w przedsiębiorstwie może zająć się osoba odpowiedzialna za prowadzenie archiwum lub zewnętrzna firma. Jeśli plików jest naprawdę sporo, a Ty chcesz mieć pewność, że zabieg przebiega tak, jak powinien – koniecznie skontaktuj się z firmą archman.pl.

W ramach współpracy otrzymasz wsparcie w formie nowoczesnego systemu do zarządzania firmową dokumentacją, a także opcję korzystania z innowacyjnej platformy low code do optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie.

Cyfryzacja dokumentów – na czym polega?

Proces cyfryzacji lub inaczej digitalizacji dokumentów to nic innego, jak przekształcanie faktur i umów w wersji papierowej na cyfrową. Takie działania są realizowane poprzez hurtowe skanowanie dokumentacji, kompletowanie, a następnie zapisywanie na nośnikach, czyli dyskach twardych lub w chmurze.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja firma funkcjonuje tak, jak powinna, koniecznie zdecyduj się na profesjonalne usługi digitalizacji dokumentów. To świadome działanie dążące do prężnego rozwoju każdej organizacji.

Skąd wziął się trend na digitalizację dokumentów? Coraz większa liczba przedsiębiorców
w Polsce pragnie działać zgodnie z ideą odpowiedzialności społecznej oraz tak, aby chronić środowisko naturalne. Przechowywanie firmowej dokumentacji w wersji cyfrowej zmniejsza ślad węglowy, a dodatkowo redukuje zużycie papieru, który jest pozyskiwany z drzew.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie