Celem wprowadzenia kas online jest kontrola nad przeprowadzanymi transakcjami, ale też przyspieszenie pracy sprzedawców. Kasy online mają wiele zalet, zarówno jeśli chodzi o pracę sprzedawcy, jak i nabywcy. Obecnie część przedsiębiorców może jeszcze bazować na ‘starych’ kasach, jednak z czasem i one zostaną zastąpione kasą online.
Branże z kasą online
Kasę online muszą mieć firmy, które działają w kilku branżach. Są to:
- firmy oferujące naprawę pojazdów silnikowych, motorowerów, opon (również ich wymianę, bieżnikowanie, regenerację, zakładanie),
- firmy świadczące usługi sezonowe bądź stałe związane z wyżywieniem i krótkotrwałym zakwaterowaniem,
- stacje paliw,
- sprzedawcy brykietu, węgla i jego pochodnych,
- firmy świadczące usługi budowlane,
- firmy z obszaru beauty: salony kosmetyczne, fryzjerzy,
- siłownie, kluby fitness i tym podobne miejsca, które wiążą się z działalnością mającą na celu poprawę aktywności fizycznej,
- usługi prawnicze,
- usługi związane z opieką medyczną.
Paragon z kasy online w formie elektronicznej bądź papierowej
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z kasy online nie muszą drukować dobowych raportów fiskalnych. Mogą wystawić e-paragon wychodząc naprzeciw osobom, które takie rozwiązanie uważają za praktyczniejsze i mogą również wystawić paragon w tradycyjnej papierowej wersji, odpowiadając na potrzeby osób, którym nie po drodze z technologią.
1 stycznia 2025 roku, czyli za rok, każdy przedsiębiorca, który będzie miał kasę online, musi mieć ją połączoną z terminalem płatniczym zgodnie z protokołem FROB (jeśli ma terminal). Kupując terminal, możesz skorzystać z ulgi podatkowej na nabycie i obsługę terminala. Obejmuje ona rozliczających się na PIT-36, PIT-36L i CIT-8. Warto dodać, że księgowość internetowa bez problemu rozlicza tego typu dokumenty.
Cyfryzacja jest nieunikniona, jednak z drugiej strony rządzący muszą mieć z tyłu głowy osoby starsze i niezaznajomione z technologią. Wymiana kas online rozłożona została na kilka lat, jednak konkretnych dat dla pozostałych branż póki co brak.