Każdy przedsiębiorca, jeśli przekroczy granicę 100 złotych za opłatę środowiskową, musi złożyć zeznanie. Płaci ją jednak tylko, gdy wyniesie ona ponad 800 złotych.
Kto, ile, kiedy?
Wszyscy przedsiębiorcy, nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli w jakikolwiek sposób wykorzystują środowisko, zeznanie środowiskowe powinni przygotować. Do wykorzystania środowiska należy wprowadzenie gazów i płynów do niego, na przykład poprzez używanie samochodu (firmowego, własnego na kilometrówce, w leasingu), pobór wód, wprowadzenie ścieków oraz składowanie odpadów. Przygotować zeznanie powinien każdy, ale składają je tylko firmy, dla których opłata środowiskowa przekracza 100 złotych. W praktyce oznacza to, że wiele małych firm nie składa takiego dokumentu. Przykładowo zakup 100 litrów benzyny na firmę generuje opłatę środowiskową w wysokości około 50 groszy, czyli potrzeba ponad 20 tysięcy litrów w roku, aby dotrzeć do granicy 100 złotych (kto z Was tyle jeździ?).
Zeznanie składa się w odpowiednim Urzędzie Marszałkowskim w terminie do 31 marca. Jeśli opłata środowiskowa przekroczy 800 złotych, należy ją uiścić przy składaniu zeznania. Przedsiębiorcy, którzy wykażą w zeznaniu środowiskowym opłatę do 800 złotych, nie muszą płacić wcale. Zeznanie środowiskowe zawiera wykaz z informacjami o emitowanych gazach, pyłach czy składowanych odpadach i ich rodzaju oraz wynikających z tego tyłu opłatach. W imieniu przedsiębiorcy może je przygotować księgowy – wystarczy dostarczyć mu faktury np. za paliwo.
Kary za brak zeznania środowiskowego
Mało kto pamięta o tym obowiązku – zwłaszcza, gdy nie przekroczy 800 złotych i nie ma obowiązku uiszczania opłaty. Tymczasem ustawodawca przewiduje kary za brak złożenia zeznania środowiskowego. Są to kary administracyjne, utrata prawa uzyskania dotacji lub żądanie jej zwrotu, zapłata zaległości za opłatę środowiskową do pięciu lat wstecz razem z odsetkami. Ponadto jeśli zeznanie zostanie złożone po terminie, może one zostać odrzucone przez Marszałka i mogą zostać naliczone wyższe, niż wyliczone przez przedsiębiorcę, opłaty.