Dokument wyjaśnia zasady kontrolowania przez urzędników transakcji, co do których jest podejrzenie, że doszło do wyłudzenia VAT-u.
Potrzebne wskazówki
Rady, jak nie dostać rykoszetem od przekrętów kontrahentów są jak najbardziej mile widziane. Wielu przedsiębiorców nie sprawdza swoich kontrahentów i nieświadomie może wziąć udział w łańcuchu transakcji, których celem jest wyłudzenie VAT-u. W rezultacie, ich prawo do odliczenia VAT u nabywcy jest kwestionowane przez fiskus. Uczciwe firmy, aby zabezpieczyć swoje interesy, niejednokrotnie tworzyły własne reguły postępowania. Niektórzy nawet filmowali transakcje, by udowodnić swoją niewinność w przypadku kontroli. Jednak nie do końca wiadomo było, co sprawdzają urzędnicy, kiedy szukają przekrętów na podatku VAT.
Co sprawdzać?
Dokument Ministerstwa Finansów wyjaśnia, co trzeba zrobić, by uznano, że firma zrobiła wszystko, by nie brać udziału w nieuczciwym procederze. Przed rozpoczęciem współpracy, trzeba sprawdzić potencjalnego partnera biznesowego w CEIDG, REGON i KRS. Poprzez portal podatkowy lub kontakt z urzędem skarbowym, należy sprawdzić, czy firma jest podatnikiem VAT. Konieczne jest też ustalenie siedziby firmy, sprawdzenie jej strony internetowej, czy ma magazyn, kto ją reprezentuje, czy posiada zezwolenia i koncesje potrzebne do prowadzenia biznesu, jakie dokumenty wystawia itd.
Dobra okazja?
Resort uczula szczególnie na tzw. złote interesy. To zakupy po cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa albo z korzystnymi warunkami płatności. Spółki o minimalnym lub małym kapitale zakładowym chcące dokonać z nami dużych transakcji, także powinny wzbudzić podejrzenia. Jednym słowem – trzeba zrobić bardzo dokładny research na temat naszego kontrahenta.
To tylko dobre rady…
Nie daje to jednak gwarancji ustawowej na uniknięcie drażliwych pytań oraz konsekwencji w razie kontroli urzędowej. Przepisy nie nakładają obowiązku dokonywania takich dokładnych analiz kontrahenta. Są to raczej wskazówki, które powinny być standardową procedurą dla firm, bo leżą w ich własnym interesie. Należy jednak pamiętać, że nawet Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał, iż weryfikacja kontrahentów nie przesądza prawa do odliczenia VAT-u.