Jeśli marzysz o pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami i zainteresowaniami, lecz nie masz środków na początkowe inwestycje, to udaj się do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP). Wniosek o dofinansowanie planowanej działalności można składać wielokrotnie, czyli aż do skutku – wystarczy się nie poddawać.
Jakie należy spełniać warunki?
Przede wszystkim należy mieć status zarejestrowanego bezrobotnego od co najmniej jednego miesiąca (w niektórych urzędach obowiązuje okres trzech miesięcy). Jednak o dotacje nie mogą się starać: studenci studiów dziennych, osoby prowadzące działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osoby które w ciągu ostatniego roku bez uzasadnienia odmówiły przyjęcia pracy oferowanej przez PUP, osoby które korzystały już z dofinansowania.
Procedura przyznawania dotacji trwa niecały miesiąc. Rozpoczyna się złożeniem wniosku, a kończy decyzją Urzędu. Jeśli decyzja okazuje się pozytywna, to należy przystąpić do podpisania umowy, do której zaprasza się również poręczycieli, spełniających określone warunki. Mają oni gwarantować zwrot dotacji w razie wykorzystania ich na niewłaściwe cele.
Co decyduje o przyznaniu dotacji?
Najważniejszy okazuje się przekonujący biznesplan. W większości Urzędów Pracy niezwykle istotne okazuje się kierunkowe wykształcenie. Oznacza to, że dotację na konkretną działalność, np. gabinet logopedyczny może otrzymać jedynie logopeda, które może potwierdzić swoje kompetencje odpowiednim dyplomem. Wkład własny nie jest obowiązkowy, lecz również podwyższa prawdopodobieństwo otrzymania dotacji, bowiem wskazuje na prawdziwe zaangażowanie przyszłego przedsiębiorcy.
Na koniec ważna informacja: całą kwotę dofinansowania należy wydać w ciągu 30 dni od jej otrzymania. Trzeba się więc odpowiednio do tego przygotować, aby zdążyć wszystko opłacić na czas.