Średnia długość życia w Polsce się zmienia

Polacy są społeczeństwem starzejącym się – tysiące młodych ludzi wyjechało za granicę, a rozwój medycyny sprawił, że żyjemy dłużej. Ludzie lepiej się odżywiają, wydłużeniu życia sprzyja też moda na ćwiczenia, także wśród osób starszych. Niesie to nie tylko pozytywne skutki – dłuższa średnia życia oznacza, że więcej Polaków odbiera emerytury, a mniej osób na nie…

Emeryt

W sieci pojawiły się głosy o tym, że Polacy odbierają bardzo wysokie emerytury… ale tylko wtedy, gdy porównamy je procentowo do pensji, którą uzyskiwaliśmy przed jej otrzymaniem. Osoby, które zarabiają w Polsce więcej, otrzymują procentowo niższą emeryturę, natomiast porównanie samej kwoty emerytury wypada w Polsce o wiele gorzej, niż w innych krajach.

Emerytura dla pracownika, który zarabia 1400 złotych netto, wyniesie około 880 złotych, co i tak jest dobrym wynikiem, jeśli porównamy to do emerytury osoby pracującej na umowy o dzieło za najniższe stawki. Gdy zarobki wynoszą 4 tysiące złotych brutto, czyli około 2,8 zł netto, pracownik może liczyć na emeryturę 1700 złotych.

Według Macieja Duszczyka, Polska musi zmienić system emerytalny, ponieważ aż 25% ludzi nie pracuje do wieku emerytalnego, z powodu przewlekłych chorób. Mimo tego, że ogólna długość życia Polaków się wydłużyła, wzrosła także ilość chorób cywilizacyjnych. Nadciśnienie, cukrzyca i choroby układu krążenia są najgroźniejszym zabójcą.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie