Raport BCC wskazuje na umiarkowany optymizm przedsiębiorców. Więcej niż 50% badanych oceniło rok 2016 jako dobry dla ich biznesu, oczekując podobnego poziomu zadowolenia w roku 2017.
35% przedsiębiorców liczy na to, że odczuje poprawę finansową, a nieco mniej niż jedna piąta obawia się nadchodzących miesięcy.
Główne obawy właścicieli firm wynikają z polityki rządu, która nie gwarantuje na ten moment stabilizacji. Aż 88 proc. badanych wskazało też, że sytuacja ekonomiczna nie będzie w tym roku sprzyjać prowadzeniu działalności gospodarczej.
Nie bez znaczenia są również wprowadzane i planowane zmiany w prawie podatkowym. Przedsiębiorcy obawiają się uchylonych z mocy prawa indywidualnych interpretacji podatkowych, kar grzywny za składanie deklaracji VAT w dotychczas dopuszczalnej papierowej formie (od początku roku można to robić jedynie elektronicznie) czy rozszerzenie listy towarów, które są objęte tzw. solidarną odpowiedzialnością podatkową nabywcy za rozliczenia VAT zbywcy.
Choć dla wielu osób obniżenie wieku emerytalnego było wyczekiwaną realizacją obietnic wyborczych, przedsiębiorcy nie patrzą na to działanie entuzjastycznie. Obawiają się deficytu pracowników oraz konieczności finansowania większego deficytu budżetowego. Właściciele firm przewidują więcej restrykcyjnych kontroli oraz wzrost obciążeń podatkowych. Również podwyższenie płacy minimalnej wpłynie w ich ocenie na prowadzenie biznesu – oznacza bowiem wzrost kosztów pracy.
Badani przedsiębiorcy po raz kolejny wskazują również na problemy w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników – sytuację na rynku pracy jako barierę prowadzenia biznesu wskazuje aż ponad 62 proc. z nich. Jednocześnie planują oni podwyższyć w tym roku wynagrodzenia, a 38 proc. myśli o zwiększeniu zatrudnienia.