Koniec z przechowywaniem papierowych wersji akt pracowniczych

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem zmian zasad przechowywania dokumentów związanych z zatrudnieniem. Elektronizacja akt pracowniczych to kolejny z punktów pakietu „100 zmian dla firm”.

Akta osobowe pracownika

Obecnie pracodawcy muszą dla każdego pracownika prowadzić pełną dokumentację przebiegu zatrudnienia zwaną aktami osobowymi. Dochodzą do tego jeszcze ewidencje czasu pracy, ewidencje przydziału odzieży i obuwia roboczego, rejestr wykonywanych prac czy rejestry wypadków i wiele innych. Osobnym elementem jest również dokumentacja płacowa, obejmująca wynagrodzenia i opłacone składki na ubezpieczenia.

Dokumentacja związana z zatrudnieniem musi być przez przedsiębiorcę archiwizowana i przechowywana przez… 50 lat! To najwyższy wynik na świecie. Co więcej, pełne koszty archiwizacji ponosi przedsiębiorca.

Ministerstwo Rozwoju chce zmiany zarówno w czasie przechowywania dokumentacji jak i w samej jej formie. Okres archiwizacji ma zostać skrócony do 10 lat. Dodatkowo przepisy mają umożliwić przechowywanie dokumentów w wersji elektronicznej, znosząc dotychczasowy obowiązek posiadania akt pracowniczych w wersji papierowej.

Zmiany mają dotyczyć wszystkich pracowników zatrudnionych od początku 2019 roku. Pracodawcy będą mogli jednak włączyć do 10-letniej archiwizacji również osoby, z którymi łączył ich stosunek pracy między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie