II. DANE IDENTYFIKACYJNE PŁATNIKA SKŁADEK
W tym dziale podajemy dane przedsiębiorcy, czyli swoje. Znajdujące się w tej części pola są dobrze wyjaśnione. NIP i REGON pozosawiamy puste jeśli jeszcze ich nie posiadamy. „Nazwa skrócona” to po prostu nazwa firmy.
II. DANE IDENTYFIKACYJNE OSOBY UBEZPIECZONEJ
W tym dziale podajemy ponownie swoje dane lub dane pracownika. Dlaczego? Tym razem po prostu chodzi o osobę, która zgłasza członka rodziny.
przykład
IV. DANE O CZŁONKU RODZINY OSOBY UBEZPIECZONEJ UPRAWNIONYM DO ŚWIADCZEŃ Z UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO
W Polu 01 wpisyjemy cyfrę 1 jeśli chcemy członka rodziny zgłosić lub cyfrę 2, jeśli go wyrejestrowujemy z ubezpieczenia.
Oprócz standardowych danych typu: imię, nazwisko, PESEL, adres (tego nie trzeba podawać, jeśli jest taki sam, jak osoby ubezpieczonej), należy podać kod stopnia pokrewieństwa. Mamy do wyboru:
- 01 – małżonek,
- 11 – dziecko własne, przysposobione lub dziecko małżonka,
- 21 – wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
- 30 – matka,
- 31 – ojciec,
- 32 – macocha,
- 33 – ojczym,
- 40 – babka,
- 41 – dziadek,
- 50 – osoby przysposabiające osoby ubezpieczone,
- 60 – inni wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.
Następnie zdradzamy krzyżykiem, czy zgłaszany członek rodziny pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym. Ma to znaczenie przede wszystkim przy zgłaszaniu tzw. wstępnych, czyli przodków (rodziców, dziadków) – można ich zgłosić tylko jeśli wspólnie prowadzi się z nimi gospodarstwo domowe. A co to oznacza? Sformułowanie sugerowałoby, że chodzi o wspólne mieszkanie i tak większości przypadków jest, ale nie jest to sednem sprawy. Otóż pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym to wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych, w tym wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu.
{loadposition MF_TEXT_MIDDLE_JAK-WYPELNIC}
Na koniec podaje się informację o niepełnosprawności zgłaszanej osoby. Służą do tego kody:
- 0 – osoba nieposiadająca orzeczenia o niepełnosprawności lub osoba, która posiada orzeczenie i nie przedłożyła go płatnikowi składek,
- 1 – osoba, która przedłożyła płatnikowi składek orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności,
- 2 – osoba, która przedłożyła płatnikowi składek orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- 3 – osoba, która przedłożyła płatnikowi składek orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 4 – osoba, która przedłożyła płatnikowi orzeczenie o niepełnosprawności wydawane osobom do 16. roku życia.
przykład
Na jednym formularzu możemy zgłosić lub wyrejestrować dwóch członków rodziny – jeśli jest ich więcej, to trzeba wypełnić kolejny formularz.