Okazuje się jednak, że bonifikata może nie dotyczyć osób, które prowadzą firmę w domu, jak fryzjerzy, weterynarze, dentyści.
Przekształcenie własności
Rząd postanowił rozprawić się z reliktem PRL, czyli tzw. użytkowaniem wieczystym. Aktualnie, jeśli kupi się mieszkanie w domu na działce z formą własności użytkowania wieczystego, lub postawi tam dom, to ma się prawo własności do murów, ale nie do ziemi. Od nowego roku będzie można przekształcić prawo wieczystego użytkowania gruntu we własność. Wystarczy uiścić opłatę przekształceniową. Jeśli dokona się tego jednorazowo, to rząd przewidział wysokie bonifikaty – do 60%, czyli nawet kilku tysięcy złotych.
Co z przedsiębiorcami?
Powstały wątpliwości, czy prawo do bonifikaty będzie się należało przedsiębiorcom prowadzącym firmę w domu. Ustawa wspomina jedynie o nieruchomościach przeznaczonych na cele mieszkalne. Tymczasem, mieszkania czy domy, które służą i jako miejsce zamieszkania i jako miejsce pracy, np. fryzjerki, stomatologa czy weterynarza, ma formalnie status lokalu użytkowego. Niektórzy doradcy prawni proponują wyrejestrować już teraz działalność z domu, jeśli planuje się przekształcić własność i uzyskać bonifikatę.
Jednak Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uspokaja, że ustawa nie wyklucza przyznania bonifikaty przedsiębiorcom prowadzącym firmę w domu, ale o warunkach przyznania bonifikaty ma decydować samorząd. W tym momencie zatem nie jest pewne, czy bonifikata będzie się właścicielom przydomowych firm należeć, czy nie.