Rzecznik MŚP chce dobrowolnych składek na ZUS

Adam Abramowicz stwierdził w wywiadzie dla money.pl, że chciałby przedyskutować dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców. Według niego wprowadzenie systemu dobrowolnego płacenia składek byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Abramowicz planuje przeprowadzić badanie, ilu przedsiębiorców zrezygnowałoby z emerytury, aby nie płacić ryczałtowych, wysokich składek na ZUS.

Niemiecki wzór

Abramowicz chciałby wprowadzenia w Polsce systemu na wzór niemieckiego. Za zachodnią granicą przedsiębiorcy sami odkładają na swoje emerytury i nie mają obowiązku opłacania składek emerytalnych. Rzecznik MŚP zwraca uwagę, że ciągle rosnący ryczałtowy ZUS jest jedną z przyczyn upadania firm lub decyzji o nierejestrowaniu działalności. Abramowicz ma zamiar przeprowadzić badanie na temat tego, ilu przedsiębiorców w Polsce byłoby skłonnych zrezygnować z emerytury, aby móc przestać płacić składki emerytalne ZUS. Składki zdrowotne w wizji Abramowicza zostałyby w dalszym ciągu obowiązkowe, ale emerytalne byłyby dobrowolne.

Mały ZUS pierwszym krokiem

Abramowicz mówił o tym pomyśle w wywiadzie dla money.pl ze stycznia. Wspominał w nim też, że tzw. mały ZUS nie jest rozwiązaniem idealnym i wymaga zmian. Abramowicz jest uważany za jednego z głównych inicjatorów wprowadzenia proporcjonalnych od przychodów stawek ZUS, które są pierwszym odstępstwem od zryczałtowanego ZUS-u po 1989 roku. Mimo iż sam fakt wprowadzenia małego ZUS-u uznaje za przełomowy, to zauważa niedoskonałości tej propozycji – m.in. to, że składka jest zależna od przychodów, a nie dochodów, czy że nie obejmuje przedsiębiorców na karcie podatkowej. W lipcu zeszłego roku podczas wywiadu dla „Do Rzeczy” rzecznik MŚP stwierdził, że mały ZUS to „pierwszy krok, przysłowiowe włożenie nogi w drzwi”. Kolejnym – jak wynikałoby ze słów rzecznika – miałoby być wprowadzenie dobrowolności składki ZUS.

Czy jest na to szansa?

Wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS dla przedsiębiorców uszczupliłoby rezerwy ZUS. Pełna składka ZUS w 2019 roku wynosi 1316,97 złotych miesięcznie. Wiele zależy oczywiście do tego, ilu przedsiębiorców byłoby skłonnych zrezygnować z emerytury, by zaoszczędzić i nie opłacać co miesiąc składek ZUS. W dłuższej perspektywie ZUS-owi takie rozwiązanie mogłoby się jednak opłacać, bo wypłacałby niższe emerytury przedsiębiorcom nieopłacającym składek. Pomysły rzecznika MŚP można traktować poważnie, bo ma on poparcie partii rządzącej – przez 12 lat był posłem PiS zanim został rzecznikiem – a także organizacji przedsiębiorców. Abramowicz został rzecznikiem w 2018 roku, kiedy to powołano taki urząd na mocy ustaw zwanych Konstytucją Biznesu.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie