Urządzenia tradycyjne będą stopniowo wycofywane z użycia. Część przedsiębiorców będzie musiała wprowadzić kasy online już od 2020 roku.
Czym są kasy online
Kasa fiskalna online to urządzenie, które umożliwi przekazywanie danych bezpośrednio i automatycznie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, czyli Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu będzie można ustalić wysokość sprzedaży, a tym samym wyliczyć stawkę VAT i podatku należnego. Fiskus uzyska też dane dotyczące rodzaju towaru i usługi oraz godziny dokonania transakcji, jednak nie pozna danych konsumentów nabywających produkty czy usługi. Informacje zebrane z kas online będą też służyć celom analitycznym, bo fiskus będzie sprawdzać, czy poziom sprzedaży firmy jest podobny do innych działających w tej samej branży oraz miejscowości. Kasy fiskalne online to zatem kolejne narzędzie do walki z szarą strefą.
Obowiązek wprowadzenia kas online
Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli wprowadzić kasy fiskalne online od 2023 roku. Jednak niektórzy z nich wcześniej. Od stycznia przyszłego roku obowiązek kas fiskalnych online obejmie przedsiębiorców:
- świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Od lipca 2020 dołączą do nich przedsiębiorcy:
- świadczący stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem,
- zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.
Od stycznia 2021 kolejne grupy przedsiębiorców będą zobligowane do założenia kas online fiskalnych, m.in.: fryzjerzy, kosmetyczki, budowlańcy, dentyści i prawnicy.