Zakaz już od września
Aktualnie po zrobieniu zakupów i otrzymaniu na nie paragonu można wrócić do sklepu w późniejszym terminie i poprosić o fakturę na firmę na podstawie paragonu. Są na to 3 miesiące licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup. Od września wejdzie zakaz wystawiania faktur na podstawie paragonów – jeśli będzie się chciało wziąć fakturę na firmę, trzeba będzie decydować się od razu przy zakupie towarów lub usług. Jedynym wyjątkiem będzie wydanie paragonu z NIP-em.
Większość kas fiskalnych pozwala już na wystawienie paragonu z NIP-em nabywcy. Nie oznacza to jednak, że taki paragon stanie się dokumentem księgowym – poza obecnymi wyjątkami, w których paragon z NIP-em stanowi dokument księgowy. Zwykły paragon z NIP-em będzie jedynie podstawą do powrotu do sklepu i wystawienia na jego podstawie faktury. Warto nadmienić, że paragony wystawione przed dniem 1 września będą mogły stanowić podstawę do wystawiania faktur przez ustawowe 3 kolejne miesiące.
Kara za fakturę z paragonu
Za niezastosowanie się do nowych przepisów od września będą grozić dotkliwe sankcje i to dla obu stron – wystawiających i odbierających faktury wystawione na podstawie zwykłego paragonu. Sprzedawca dostanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe wynoszące 100% kwoty podatku VAT z niewłaściwie wystawionej faktury, a nabywca który ujmie fakturę w kosztach firmy, będzie musiał zapłacić dodatkowe 100% VAT-u z faktury.