Ulga na start – od kiedy, czym jest, co daje?

Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania części składek do ZUS. Konieczne spełnienie kilku warunków.

zus

Co daje ulga na start?

Podstawowym profitem jest brak składek na ubezpieczenie społeczne przez pół roku. Obniża to koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorca nie odprowadza w tym czasie składek na:

  • ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Solidarnościowy.

Nie jest natomiast zwolniony ze składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego należy zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego. Można do niego dodać członków rodziny w okresie korzystania z ulgi na start.

Rozpoczynając działalność i korzystając z ulgi na start, składkę zdrowotną należy obliczyć od minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku wynosi 270,90 zł).

Dla kogo ulga na start?

Skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek można, gdy spełnia się wszystkie z poniższych warunków:

  • osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność oraz wspólnicy spółek cywilnych,
  • przedsiębiorcy, którzy pierwszy raz otwierają działalność bądź też zakładają firmę po pięciu latach przerwy od zamknięcia/zawieszenia poprzedniej,
  • osoby, które wcześniej nie pracowały dla obecnego zleceniodawcy (w bieżącym bądź poprzednim roku)- czyli przejście z etatu na JDG – w takiej sytuacji tracimy prawo do ulgi na start.

Od kiedy ulga na start?

Ulga na start obowiązuje od maja 2018 roku. Cały czas nowi przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki, mogą z niej korzystać.

Jak wybrać ulgę na start?

By skorzystać z ulgi na start, należy wypełnić druk ZUS ZZA i zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się cyframi 05 40.

Jak długo można korzystać z ulgi na start?

Ze zwolnienia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca korzysta przez pełnych sześć miesięcy. Czas zaczyna biec od momentu podjęcia przez przedsiębiorcę pierwszych czynności związanych z działalnością. Może być wynajęcie lokalu bądź płatność za najem, inne koszty bądź wykonanie pierwszej usługi czy podpisanie pierwszej umowy. Sześć miesięcy liczymy nie od momentu rejestracji firmy, a od pierwszej czynności. Jeśli zarejestrujemy firmę 30 maja, a pierwsze czynności podejmiemy na początku czerwca to liczymy od czerwca sześć miesięcy.

Jeśli w okresie ulgi na start działalność zostanie zawieszona, nie przerywa to biegu sześciu miesięcy. A gdy zrezygnujemy z ulgi na start w trakcie jej trwania (mamy taką możliwość), będzie można z niej skorzystać dopiero po kolejnych 60 miesiącach od zamknięcia poprzedniej działalności.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie