Co piąty przedsiębiorca zamierza od 2022 roku korzystać z KSeF

Przedstawiciele Microsoft i PwC zorganizowali webinarium dotyczące e-faktur. Poruszone zostały kwestie prawne, biznesowe i technologiczne.

efaktury

Znowelizowana ustawa o podatku VAT nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki. Specjaliści przemawiający na webinarium przekonują jednak, że e-Faktury usprawnią system podatkowy w Polsce. Początki mogą być trudne, jak przy wszystkich zmianach, natomiast korzyści z wprowadzenia KSeF jest znacznie więcej i wykraczają poza system podatkowy. Dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa w Microsofcie, Krzysztof Malesa, mówił między innymi o tym, że zmiany podatkowe będą bodźcem do podejmowania kolejnych działań związanych z cyfryzacją w firmach.

20% przedsiębiorców przygotowuje się do e-Faktur

Z KSeF od 2023 roku będą korzystać wszyscy przedsiębiorcy w Polsce, zarówno płatnicy VAT jak i zwolnieni z płacenia VAT. Każdy przedsiębiorca będzie miał darmowe konto. Faktury będą w formacie XML, a wysłanie faktury będzie wymagało zgody kontrahenta/klienta.

Jak wynika z ankiet oraz spotkań prowadzonych z przedsiębiorcami przez PwC, niecałe 20% przedsiębiorców zaczęło przygotowania do korzystania z e-Faktur. Zbliżona liczba, nieco ponad 21%, zamierza w roku testowym korzystać z KSeF.

16% faktur wystawianych w Polsce można automatycznie przetwarzać. Oznacza to, że bardzo blado wypadamy na tle Europy. Patrząc na lidera w tym obszarze, Finlandię, jest to 79% faktur.

Dobre wieści dla małych przedsiębiorców

Iwona Kaczanowska, pełniąca rolę zastępcy dyrektora w Zoetis Inc., mówiła, że trudniejsze będzie ustrukturyzowanie faktur w dużych przedsiębiorstwach. Takich, które posiadają oddziały za granicą, działających w wielu przestrzeniach.

Dla mikro firm zmiany oznaczają przestawienie się na nowy system fakturowania dla jednego człowieka. Dzięki czemu zdecydowanie łatwiej przygotować się do nowych obowiązków.

Kolejne uproszczenia w systemie podatkowym przyjdą za e-Fakturami?

Ustrukturyzowane faktury, wystawiane w KSeF, według dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Przemysława Kocha, to szansa na kolejne uproszczenia w systemie podatkowym. W końcu skarbówka na bieżąco będzie mogła kontrolować przedsiębiorców. P. Koch zwraca uwagę na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zrezygnować z JPK_VAT. W końcu wszystkie dane będą trafiać do ministerstwa finansów. Kolejne kroki to tworzenie wstępnych deklaracji VAT-owskich, które wymagałyby jedynie akceptacji ze strony przedsiębiorcy.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie