Działalność otwierają również osoby starsze, które niekoniecznie wiedzą, jak samodzielnie załatwić sprawy przez internet. W końcu przez dekady przywykli do pani w urzędowym okienku, o kolejkach nie wspominając. Kolejna opcja to wysłanie wniosku pocztą, co również jest wygodne. I na koniec wizyta w urzędzie- idealna droga, gdy masz wątpliwości i pytania. Od kiedy można spodziewać się zmian?
Skąd taki pomysł?
Rząd chce skończyć z papierologią i wizytami w urzędach. W końcu jeśli można coś załatwić korzystając z internetu, to po co tracić czas i pieniądze na dojazd. Już niebawem rząd zacznie prace nad nowym projektem, w którym właśnie zajmie się sposobem składania wniosków do CEIDG. Będzie to możliwe tylko online.
Przyczyna? Przedsiębiorcy świetnie poradzili sobie z cyfryzacją usług, gdy szalała pandemia, dlaczego więc nie wykorzystać ich potencjału i nie zrezygnować z papierowych wniosków. W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że przedsiębiorcy chętnie wybierają możliwość załatwiania spraw drogą internetową. Już teraz większość spraw mogą załatwić bez opuszczania firmy przez internet. Z czego wielu korzysta.
70% wniosków o wpis do CEIDG online
W 2020 roku 70% wniosków to te złożone przez internet. Rząd chce całkowicie odejść od formy papierowej, co oznacza, że w przyszłości jedyną drogą będzie użycie w tym celu internetu. Natomiast proces przechodzenia z papieru do komputera ma być rozłożony na kilka lat, tak by osoby, które nie poruszają się sprawnie w środku internetowym, miały czas się przestawić.
Pomysł budzi skrajne odczucia. Cześć osób po prostu woli obsługę w urzędzie, pozostaje też kwestia pomocy przy wypełnianiu wniosku, z czego przy okienku można skorzystać.
Z pewnością przejście wyłącznie na rejestrację firmy online potrwa kilka lat. Pozostaje mieć też nadzieję, że nadal będzie można liczyć na pomoc w razie wątpliwości przy wypełnianiu wniosku.