Jak informuje Ministerstwo Finansów, zmiany zawierają postulaty zgłaszane przez biegłych rewidentów, księgowych, resort infrastruktury, branżę IT oraz przez tych najważniejszych, czyli organizacje przedsiębiorców. Nieco odetchnąć będą mogli mali przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Dla nich termin wystawiania e-faktur w KSeF będzie najdłuższy.
Kiedy KSeF obowiązkowy według najnowszych informacji?
Jedną z głównych zmian w projekcie ustawy jest termin, kiedy KSeF stanie się obowiązkowy dla przedsiębiorców. Jeszcze do niedawna mowa była o początku 2024 roku. Dziś już wiadomo, że data ta jest nieaktualna.
Obowiązkowe wystawianie e-faktur będzie od lipca 2024 roku. Dłużej o pół roku na przygotowanie będą mieli przedsiębiorcy, którzy korzystają z podmiotowego zwolnienia z VAT. Termin przystąpienia do KSeF dla nich to 1 stycznia 2025 roku.
Pozostałe zmiany w projekcie ustawy o e-fakturach
Kolejne zmiany dotyczą:
- większa tolerancja dla błędów, sankcje będą obowiązywać od stycznia 2025 roku,
- faktur konsumenckich nie trzeba będzie wystawiać przez KSeF,
- faktury uproszczone oraz z kas fiskalnych będzie można wystawiać na ‘starych’ zasadach do grudnia 2024 roku,
- z KSeF wyłączone będą bilety (uznawane za fakturę), w tym paragony za autostrady,
- brak możliwości wystawienia faktury przez KSeF w związku z awarią u podatnika, umożliwia wystawienie faktury poza systemem i wprowadzenie jej do KSeF do następnego dnia.
Czy to już koniec zmian? Odpowiedź na to pytanie przyniesie przyszłość. Ustrukturyzowana faktura w Polsce to nowość, która budzi wiele wątpliwości. Niestety ciągłe zmiany nie zachęcają do podjęcia decyzji o korzystaniu z KSeF, pomimo korzyści wskazywanych przez rządzących.