Co to jest PPK?
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to nowy system długoterminowego oszczędzania, który polega na odkładaniu pieniędzy przez pracownika oraz wsparciu oszczędności przez wpływy od pracodawcy i państwa. Prawo do skorzystania z tego modelu oszczędzania przysługuje każdej osobie zatrudnionej objętej ubezpieczeniem emerytalnym, a także rentowym. Pracownicy między 18 a 54 rokiem życia podlegają automatycznemu zapisowi do PPK. Natomiast starsi w wieku od 55 do 70 lat muszą złożyć odpowiedni wniosek, aby móc wziąć udział w programie. Warto również zaznaczyć, że PPK nie dotyczy osób samozatrudnionych.
Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe? Zasady PPK
Jak już wspomnieliśmy, od 1 lipca PPK objęły największe firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Następny etap odbędzie się już 1 stycznia 2020 roku, kiedy to automatycznemu zapisowi będą podlegać przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 pracowników. III etap dotyczy firm zatrudniających co najmniej 20 osób i przypada na 1 lipca 2020 roku. Z kolei 1 stycznia 2021 roku do PPK zostaną zapisane wszystkie pozostałe podmioty i jednostki sektora finansów publicznych.
Jak wygląda oszczędzanie PPK? Oszczędności będą składały się z trzech różnych wpłat. Pierwsza z nich to jego środki własne w wysokości comiesięcznej składki wynoszącej 2% jego wynagrodzenia brutto. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie równe najniższej krajowej, wówczas stawka może zostać obniżona. Można również dobrowolnie dokonać wpłaty dodatkowej w wysokości do 2% wynagrodzenia brutto. Z kolei pracodawca ma obowiązek wpłacać na konto pracownika co miesiąc kwotę równą 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Natomiast dobrowolna wpłata nie może przekraczać 2,5%. Trzecim źródłem środków będą wpłaty pochodzące od państwa. Wśród nich coroczna wpłata w wysokości 240 zł oraz jednorazowa powitalna wynosząca 250 zł (po 3 miesiącach).
Jak przystąpić do PPK?
Pracownicy od 18 do 54 roku życia zostają automatycznie zapisani do systemu długoterminowego oszczędzania. W przypadku nowych osób zatrudnionych następuje to najpóźniej do 10 dnia miesiąca po upływie 3 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Natomiast osoby do 70 roku życia muszą złożyć odpowiedni wniosek pracodawcy.
Z kolei przedsiębiorca ma obowiązek zapoznać się z działaniem systemu PPK. Następnie poinformować o jego działaniu pracowników oraz wytłumaczyć, w jaki sposób one działają. Kolejnym krokiem będzie wybór instytucji, która zajmie się gromadzeniem i inwestowaniem środków. Decyzja powinna być skonsultowana z pracownikami. Trzeci etap to podpisanie odpowiedniej umowy z instytucją finansową. Następnie należy wprowadzić system oraz dopilnować gromadzenia i archiwizowania całej dokumentacji. Ostatnim krokiem jest rozpoczęcie wpłat na konto PPK pracownika.