Przedsiębiorcy często zapominają, ze udzielając pełnomocnictwa, dają swojemu przedstawicielowi bardzo duże możliwości prawne. Taka osoba może kontaktować się z ZUS-em, wnioskując o zwrot nieopłaconych składek czy o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w ich opłacaniu. Coraz częściej zdarza się również, że przedsiębiorca udziela pełnomocnikowi dostępu do elektronicznego konta w ZUS, gdzie można uzyskać wiele informacji o płatniku: liczbie zatrudnionych przez niego osób, wysokości składek itp.
Okazuje się, że wielu przedsiębiorców po zakończeniu współpracy z pełnomocnikiem nie zgłasza tego faktu w ZUS. W dokumentacji ubezpieczyciela figuruje wtedy kilka osób upoważnionych, które mogą bez przeszkód uzyskiwać informacje na temat płatnika. To bardzo niebezpieczne, gdyż może powodować wyciek tych danych i wykorzystanie ich w sposób niezgodny z prawem.
ZUS przypomina przedsiębiorcom, by każdorazowo w sytuacji zakończenia współpracy z danym przedstawicielem, odwołać jego pełnomocnictwo. Można to zrobić w każdej placówce ZUS, a także drogą pocztową czy online przez konto na Platformie Usług Elektronicznych, korzystając z formularza ZUS PEL.