Metody rozliczeń podatkowych
Przed podjęciem decyzji co do metody rozliczenia ze skarbówką, należy sprawdzić, jakie możliwości mamy do wyboru. Są to cztery sposoby: skala podatkowa, podatek liniowy oraz dwie metody uproszczone – karta podatkowa i ryczałt przychodów ewidencjonowanych.
Najpopularniejszym wyborem wśród przedsiębiorców jest skala podatkowa, czyli stawka podatku na poziomie 18 proc., a po przekroczeniu podstawy obliczania podatku na poziomie 85 528 zł – dodatkowy podatek od nadwyżki nad tą kwotę w wysokości 32 proc.
W styczniu wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę na podatek liniowy, czyli stałą stawkę 19 proc. Takiego wyboru dokonują przede wszystkim osoby, które spodziewają się dochodów rocznych na poziomie powyżej 90 tys. zł.
Na uproszczone metody rozliczeń podatkowych mogą zdecydować się przede wszystkim przedstawiciele małych firm usługowych i handlowych (zazwyczaj jednoosobowych działalności). Są to karta podatkowa, czyli podatek w stałej wysokości, niezależnie od obrotów oraz ryczałt, czyli stały procent od przychodów. Stawki podatkowe są tu uzależnione od rodzaju działalności, a w przypadku karty podatkowej – również od jej lokalizacji.
Wybór uproszczonych metod rozliczeń jest ograniczony – nie mogą z nich korzystać przedstawiciele niektórych branż, a również ci, którzy przekraczają limit obrotów. Dla ryczałtu został on w tym roku podniesiony i wynosi ponad 1 mln złotych (250 tys. euro). Rozliczenie w formie ryczałtu zaleca się przedsiębiorcom, którzy mają duże przychody, a małe koszty.