Według zapowiedzi dotyczącej jednej z ustawy, mali i średni przedsiębiorcy, którzy teraz rozliczają się PIT-em, przeszliby na CIT. Stawka wynosiłaby 9 procent, niezależnie do formy prawnej działalności. PIT pozostałby jedynie podatkiem pracowników.
Trzy nowe ustawy
Wiceminister Paweł Gruza powiedział podczas kongresu Konfederacji Lewiatan, że analizowanych jest kilka koncepcji uproszczenia systemu podatków dochodowych oraz napisanie przepisów od nowa. Stwierdził, że ustawy o CIT nie da się już naprawić. Ministerstwo Finansów chce od nowa stworzyć trzy akty prawne: prosty PIT dla pracowników, ustawę dotyczącą zysków kapitałowych oraz ustawę o rozliczeniach działalności gospodarczej. Przepisy te zebrały by całą legislację dotyczącą PIT i CIT, która teraz jest rozbita w dwóch ustawach z licznymi nowelizacjami. Regulacje z ustawy o działalności gospodarczej miałyby dotyczyć wszystkich typów przedsiębiorstw, zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek.
Obniżki podatków
Jednym z pomysłów do wprowadzenia w ustawie jest przejście małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozliczają się teraz PIT-em, na CIT. Ich stawka wynosiłaby 9 procent, niezależnie od formy prawnej firmy. Ponadto, jest zamysł na obniżenie stawki CIT, bo według resortu rozrzut między stawką najniższą, 9 procentowa, a kolejną, 19 procentową, jest za duży. Możliwe też, że zostaną zniesione ryczałtowe formy opodatkowania działalności, jak karta podatkowa i ryczałt od ewidencjonowanych przychodów. Decyzja o ewentualnej reformie podatków może zostać podjęta już w tym tygodniu.
Uproszczenie VAT-u
Poza reformą podatków dochodowych, ministerstwo aktualnie pracuje nad uproszczeniem systemu VAT. Chce zredukować z 240 do 60 liczbę kategorii upoważniającą do zastosowania zmniejszonej stawki. W planach nie ma jednak podwyżki VAT-u. Prace mają na celu jedynie ułatwienie ustalenia stawki.