Jak złożyć deklarację podatkową w Szwecji?
Deklaracja podatkowa w kraju takim jak Szwecja musi być złożona najpóźniej do 2 maja. Wysyłaniem deklaracji zajmuje się tamtejszy urząd skarbowy, czyli Skatteverket, a dokument otrzymasz pocztą lub e-mailem. Skatteverket uzyskuje większość informacji o naszych dochodach od pracodawcy, banku i Försäkringskassan (odpowiednika polskiego ZUS-u), dlatego nie musisz wypełniać dokumentu od zera.
Jak wypełnić deklarację?
- Sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają.
- Jeśli dane są prawidłowe, możesz zatwierdzić deklarację e-podpisem BankID lub e-kodami, które powinieneś otrzymać wraz z przysłanym dokumentem. Deklarację można również złożyć przez SMS, rozmowę telefoniczną, usługę online lub tradycyjnie – wysyłając papierowy dokument do Skatteverket.
- Jeśli natomiast sprzedałeś mieszkanie, akcje, jesteś pracodawcą lub chcesz skorzystać z ulg podatkowych, musisz samodzielnie wpisać odpowiednie dane do deklaracji.
- W tym przypadku należy wypełnić dokument, złożyć deklarację i poczekać na wyliczenie ostatecznego podatku – dopiero wtedy się okaże, czy dostaniesz zwrot, czy też będziesz musiał uiścić dopłatę.
Szczegółową instrukcję w języku polskim znajdziesz na stronie Skatteverket.
Rodzaje deklaracji podatkowej w Szwecji – INK1 i INK2
INKOMSTDEKLARATION 1 (INK1) to deklaracja podatkowa, którą składają pracownicy oddelegowani z Polski i osoby, które w danym roku podatkowym pracowały w Szwecji powyżej 183 dni. INK1 należy złożyć do 2 maja, a decyzję podatkową od Skatteverket otrzymuje się w okresie od czerwca do grudnia.
INKOMSTDEKLARATION 2 (INK2) to z kolei deklaracja podatkowa dla płatników CIT, czyli osób prawnych, takich jak spółki z o.o. (Aktiebolag) czy stowarzyszenia gospodarcze (ekonomisk fӧrening) z siedzibą w Szwecji. INK2 należy złożyć do 1 lipca (w wersji papierowej) lub 1 sierpnia (w wersji elektronicznej).
Kto nie musi składać deklaracji podatkowej w Szwecji?
Ze składania deklaracji podatkowej w szwedzkim urzędzie skarbowym zwolnione są osoby objęte podatkiem SINK. Jest to tzw. podatek dla nierezydentów, czyli pracowników tymczasowych, którzy na terenie Szwecji przebywają krócej niż183 dni. Podatek SINK wynosi 25%, a o ten sposób opodatkowania można wnioskować zarówno samodzielnie, jak i przez pracodawcę.
Aby zostać zwolnionym z konieczności składania deklaracji podatkowej w Szwecji, wystarczy wypełnić druk KU-13, na którym należy wpisać informacje o dochodach i zapłaconym podatku. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie złożysz deklaracji podatkowej, nie będziesz mógł również skorzystać z ulg podatkowych i nie otrzymasz zwrotu podatku. Jeśli chcesz czerpać korzyści z ulg i otrzymać zwrot, możesz dobrowolnie zrezygnować z opodatkowania SINK i złożyć deklarację.
Jak złożyć deklarację w prawidłowy sposób?
Za przekroczenie wskazanej daty złożenia deklaracji podatkowej Skatteverket może nałożyć karę w wysokości do 3700 SEK (ponad 1500 PLN). Nie warto więc czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, w jaki sposób powinna być wypełniona deklaracja podatkowa. Szwecja (https://www.kam.nu/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe/) to kraj, w którym panują odmienne zasady niż w Polsce, nie mówiąc już o barierze językowej, która może stanowić poważną przeszkodę podczas składania dokumentu i chęci skorzystania z ulg podatkowych.
Aby uniknąć kar za niedotrzymanie terminu czy błędne wypełnienie deklaracji podatkowej, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, które specjalizuje się w szwedzkich podatkach. Jednym z nich jest KAM Redovisning AB, polskie biuro rachunkowe z 16-letnim stażem, które w imieniu swoich klientów rocznie składa ponad 3000 deklaracji. Korzystając z pomocy specjalistów, nie musisz się martwić ani barierą językową, ani nieścisłościami w deklaracji.