Jeszcze do niedawna w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w prywatnym mieszkaniu lub domu, należało na ten cel wyznaczyć osobne pomieszczenie, stanowiące np. biuro. Najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zmienia jednak te zasady.
Według niej przepisy nie mówią wprost o konieczności wydzielenia pomieszczeń na cele firmowe. Przedsiębiorca ma prawo prowadzić działalność w domu i część wydatków na czynsz i media rozliczać jako koszty podatkowe. Warto pamiętać, że wiele jednoosobowych działalności opiera się na korzystaniu z komputera i ewentualnie kilku innych sprzętów (np. marketingowcy, graficy, informatycy, prawnicy czy architekci), więc osobne pomieszczenie biurowe nie jest potrzebne do prowadzenia działań biznesowych.
Ważne jest jednak, że czynsz i media nie mogą być ujęte w kosztach w całości, a jedynie w części przypadającej na powierzchnię, która jest faktycznie wykorzystywana na działalność. Ponadto jeśli nieruchomość wykorzystywana jest zarówno do celów firmowych jak i mieszkalnych, podatnik nie musi płacić większego podatku od nieruchomości.