- Konta za granicą w jednym banku – Czechy, Niemcy, Słowacja
- Wymiana waluty po atrakcyjnym kursie – bez konta walutowego
- Sprawdzanie odbiorców na białej liście VAT
- Europejskie polecenie zapłaty – SEPA Direct Debit
- „Śledzenie drogi” przelewu zagranicznego
- Połączenie z systemami CRM/ERP
- Zwracaj uwagę na nowości
Konta za granicą w jednym banku – Czechy, Niemcy, Słowacja
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej poszukują możliwości sprzedaży towarów i usług poza granicami kraju. Atrakcyjne kierunki to między innymi nasi sąsiedzi. Konto firmowe w Niemczech, Czechach i Słowacji możesz otworzyć bez konieczności opuszczania Polski. Co ciekawe, rachunki we wszystkich tych krajach mogą być dostępne po zalogowaniu do jednego systemu bankowego. Ponadto, przelewy wewnętrzne realizowane są błyskawicznie. Takie rachunki i usługi są dostępne w PKO Banku Polskim.
Wymiana waluty po atrakcyjnym kursie – bez konta walutowego
Przy jednorazowych transakcjach w obcych walutach niekoniecznie trzeba zakładać rachunek walutowy. Z kolei zwykły przelew np. z konta PLN na konto EUR może być realizowany po mniej korzystnym kursie tzw. „tabelowym”. Aby uzyskać dobry kurs bez posiadania konta walutowego można skorzystać z funkcji bankowości elektronicznej jaką jest kantor internetowy. W praktyce wygląda to tak, że zanim odbierzesz przelew np. w euro na konto złotówkowe, zostanie zatrzymany przez kantor, a wymiana będzie dokonana po atrakcyjniejszym kursie. Warto też wiedzieć, że można negocjować kurs, gdy przelew zagraniczny już czeka na przeliczenie na inną walutę. Korzystanie z tej usługi banku może okazać się przydatne np. przy kupowaniu sprzętów, maszyn, towarów za granicą w ramach dotacji – gdy przelew musi pójść z konkretnego rachunku w PLN na rachunek zagraniczny lub walutowy dostawcy.
Sprawdzanie odbiorców na białej liście VAT
Od kilku lat działa tak zwana „biała lista podatników VAT”. Na liście sprawdzisz status podatnika VAT. Jeśli przelew – powyżej 15 tys. zł zostanie wysłany na konto kontrahenta, którego nie ma w wykazie, musisz liczyć się z konsekwencjami. Pierwszą, jest brak możliwości zaliczenia wysłanej kwoty do kosztów. Drugą, odpowiedzialność za niezapłacony VAT, jeśli kontrahent go nie rozliczy.
Sprawdzenie odbiorców na białej liście VAT umożliwia większość banków, ale nie każdy przedsiębiorca ma tego świadomość. W PKO Banku Polskim, wchodząc w przelew, opcja sprawdź kontrahenta na białej liście VAT jest umieszczona na górze strony bądź pomiędzy rubrykami do wypełnienia.
Europejskie polecenie zapłaty – SEPA Direct Debit
W Polsce polecenie zapłaty jest zwykle stosowane przez osoby fizyczne do płatności za prąd, czy gaz. Natomiast w takich państwach jak Francja i Niemcy jest często spotykanym rozwiązaniem w relacjach biznesowych i sposobem rozliczeń. W praktyce działa to tak, że w momencie, gdy firma zrealizuje konkretny element umowy lub musi zapłacić podatek – dostawca lub urząd skarbowy automatycznie pobiera środki z konta firmy i nie czeka aż przelew wychodzący zostanie zlecony w księgowości. Warto o tym pamiętać, jeśli planujesz nawiązać współpracę z kontrahentami z innych europejskich krajów. SEPA, Single Euro Payments Area, obejmuje 35 państw w Europie. SEPA Direct Debit jest szczególnie przydatną funkcją w branży e-commerce.
„Śledzenie drogi” przelewu zagranicznego
Tracker SWIFT umożliwia śledzenie drogi, którą przemierza przelew wychodzący poza granice Polski. Najczęściej taki przelew jest realizowany przez kilka banków zagranicznych, dlatego czas realizacji oraz opłaty mogą zaskakiwać. Tracker SWIFT doceni każdy przedsiębiorca, który często realizuje przelewy zagraniczne. Dzięki możliwości sprawdzenia, co aktualnie dzieje się z przelewem. Nawet, gdy przelew został zatrzymany w którymś banku, bo wymaga np. dodatkowego opisu, wówczas można go uzupełnić szybko otrzymuje taką informację.
Połączenie z systemami CRM/ERP
Jest to wygodna i przyspieszająca pracę usługa, o której wciąż wie niewielu przedsiębiorców. Co daje połączenie rachunku bankowego z firmowym systemem? A na przykład zlecanie przelewów bezpośrednio z systemu, bez odrębnego logowania do serwisu internetowego banku. Dzięki temu w firmie można zrealizować więcej przelewów w tym samym czasie i też szansa na ewentualne pomyłki jest mniejsza.
Zwracaj uwagę na nowości
Przy najbliższym logowaniu na rachunek firmowy koniecznie przyjrzyj się zakładkom oraz dostępnym funkcjom i usługom. Banki często testują i wprowadzają nowości – czasami na bardzo atrakcyjnych warunkach. Przykładowo w PKO Banku Polskim od jakiegoś czasu przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą uzyskać leasing całkowicie online, a koszty takiego finansowania mogą pozytywnie zaskoczyć.
Artykuł powstał we współpracy z PKO Bankiem Polskim.