Aby jednak móc wykonywać obowiązki w zaciszu własnego domu, warto stworzyć odpowiednią przestrzeń do pracy. Elegancko zaaranżowane, wydzielone pomieszczenie to z pewnością sposób na to, aby ułatwić i uprzyjemnić zawodową codzienność. Jak urządzić home office? Czym kierować się przy wyborze mebli?
Praca w domu – dlaczego aranżacja home office jest tak ważna?
Praca w domu staje się coraz bardziej powszechna. Obecnie szereg zawodów nie wymaga codziennego meldowania się w biurze. Do wykonania szeregu obowiązków wystarczą zaledwie laptop oraz dostęp do Internetu. Czy na tym kończy się home office? Oczywiście, że nie! Konieczne jest także wygospodarowanie i urządzenie miejsca, w którym można spokojnie zająć się pracą. To nie tylko pozwoli maksymalnie się na niej skupić, ale zapewni rozdzielenie życia zawodowego od prywatnego. W dłuższej perspektywie ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia komfortu fizycznego i psychicznego. Umożliwia też dobrą organizację pracy i zapanowanie nad wszystkimi obowiązkami. Tym, czego nie może zabraknąć w domowym biurze, są oczywiście meble. Na Lissy.pl można znaleźć szereg rozwiązań, które sprawią, że domowy gabinet będzie nie tylko wygodny i funkcjonalny, ale szalenie reprezentacyjny.
Biurko – numer jeden w home office
Czego nie może zabraknąć w home office? Brawo dla tych, którzy pomyśleli o biurku. Co prawda praca w łóżku z laptopem na kolanach może brzmieć kusząco, jednak nie zda egzaminu na dłuższą metę. Tylko odpowiednio dopasowany fotel oraz blat o stosownej wysokości pozwalają zadbać o zdrowie kręgosłupa oraz stawów. A dodatkowo tworzą miejsce, na którym można wygodnie umieścić komputer, położyć dokumenty czy postawić filiżankę z aromatyczną kawą. Jakie biurko wybrać do home office? Przede wszystkim dopasowane wymiarami do możliwości przestrzeni. W dużych gabinetach domowych sprawdzą się masywne biurka o dużym blacie. Kiedy jednak domowe biuro musi zmieścić się na niewielkiej powierzchni, do głosu dochodzą kompaktowe, mniejsze modele, tworzące przytulny i wygodny kąt do pracy. Warto przy tym pamiętać, że oprócz szerokości i długości biurka, liczy się także jego głębokość. Nie powinna być mniejsza niż 70 cm. Tylko w ten sposób siedząca przy niej osoba zyska odpowiednią ilość miejsca na nogi. I bez problemu pomieści na blacie wszystko, co jest niezbędne do pracy. Dopełnieniem biurka jest oczywiście wygodny fotel. Zdecydowanie najlepszym wyborem są modele na kółkach z wielopłaszczyznową regulacją, zapewniającą maksymalną ergonomię.
Home office – jakie jeszcze meble staną się pomocne w pracy w domu?
Urządzając home office, warto również zainwestować w meble pozwalające ukryć dokumenty i akcesoria niezbędne do pracy. W dużej przestrzeni doskonale sprawdzą się niskie komody. Ich atutem jest to, że pozostawiają wolną przestrzeń na ścianie, dzięki czemu można ozdobić ją plakatami czy zawiesić tablicę magnetyczną lub korkową, gwarantującą dobrą organizację pracy i pomagającą zapanować nad obowiązkami. Wyposażone w szafki czy szuflady, stworzą miejsce na dokumenty, czasopisma branżowe i wszelkie rzeczy niezbędne do pracy. Ich alternatywą są biblioteczki. Wysokie, z przeszklonymi lub drewnianymi drzwiami, gwarantują optymalne wykorzystanie przestrzeni. Pomieszczą mnóstwo przedmiotów – od tych najbardziej gabarytowych, jak segregatory czy książki niezbędne do pracy, po drobiazgi. Szklane witryny to także świetne miejsce na to, aby wyeksponować zawodowe trofea bądź nagrody. Można ustawić na nich niewielką ilość bibelotów albo ramkę z ulubionym zdjęciem. Zaletą biblioteczek jest to, że świetnie chronią schowane w nich przedmioty przed osadzaniem się kurzu. W ten sposób sprawiają, że home office nie tylko efektownie się prezentuje, ale daje możliwość łatwego utrzymania porządku. Biblioteczki zdadzą egzamin zarówno w dużych, jak i niewielkich domowych gabinetach. Można śmiało ustawić je w rogu pomieszczenia, oszczędzając cenne metry na środku. Masywne i eleganckie meble znakomicie sprawdzają się także w otwartych przestrzeniach. Pozwalają podzielić je na strefy i w ten sposób wygospodarować kąt przeznaczony wyłącznie do pracy.
Home office – czym kierować się przy wyborze mebli do domowego gabinetu?
W urządzaniu home office niebagatelną rolę odgrywa też styl mebli. Dlaczego? Ponieważ nie od dziś wiadomo, że większość osób pracuje bardziej efektywnie w przestrzeni, która jest dopasowana do ich potrzeb – również pod względem estetycznym. Miłośnicy klasyki mogą więc śmiało pielęgnować swoje zamiłowanie do tradycji w urządzaniu domowego biura. W ofercie centrum meblowego Lissy nie brakuje pięknych i luksusowych rozwiązań wykonanych z naturalnego drewna. Masywne biurka zdobione intarsjami, przeszklone biblioteczki i barki, które na samą myśl przyprawiają o szybsze bicie serca, z pewnością staną się pomocne przy aranżowaniu home office. W dużych przestrzeniach sprawdzą się modele z ciemnego drewna. Z kolei w niewielkich gabinetach numerem jeden okażą się biurka i biblioteczki w ciepłym kolorze dębu. Natomiast osoby preferujące modernistyczny styl, mogą sięgnąć po minimalistyczne, geometryczne meble w jasnych barwach. Ograniczone zdobienia oraz czysta bryła wniosą do przestrzeni powiew nowoczesnych trendów. W urządzaniu domowego biura należy wziąć pod uwagę jeszcze jedno kryterium. O ile w oddzielnym gabinecie styl mebli jest uzależniony wyłącznie od upodobań osoby, która będzie w nim pracować, o tyle w otwartej przestrzeni warto uwzględnić także tło. Wydzielając kącik do pracy, należy dopasować meble do stylu pozostałych elementów aranżacji. Albo pójść w zupełnie odwrotnym kierunku i stworzyć przestrzeń o kontrastującej estetyce, która jeszcze lepiej podkreśli jej odrębność.
Praca zdalna na początku może wydawać się nie lada wyzwaniem. Przy odpowiednim urządzeniu home office szybko przekona jednak, że ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Niebagatelną rolę odgrywają w tej kwestii dobrze dopasowane meble, wykonane z trwałych i solidnych materiałów. Gwarantują komfort, pełnią funkcję reprezentacyjną, a dodatkowo ułatwiają dobrą organizację pracy, będącą najkrótszą drogą do osiągnięcia zawodowego sukcesu.