Ile kosztuje strona internetowa?

Obecnie ponad 27 mln Polaków korzysta z internetu, a 70 proc. z nich kupuje w sieci produkty i usługi.   Jeśli jeszcze nie posiadasz swojej strony internetowej, to najwyższa pora, żeby się na to zdecydować. Obawiasz się wysokiego wydatku? Założenie serwisu WWW może cię kosztować mniej, niż może ci się wydawać. Sprawdź, ile zapłacisz za…

Praca na komputerze

Własna strona – ile to kosztuje?

Żeby stać się właścicielem strony, musisz najpierw zdecydować, jaki to ma być serwis i kto ma odpowiadać za jego powstanie i instalację. Stworzenie witryny od podstaw wymaga nie tylko wiedzy programistycznej, ale również umiejętności zaprojektowania grafiki. Lepiej jednak, żebyś zajął się rozwijaniem swojego biznesu, a wykonanie strony powierzył specjalistom. Możesz zdecydować się na jedno z kilku rozwiązań, w zależności od tego, jaki ma być twój udział w powstaniu serwisu i zarządzaniu nim. Oto możliwości, które możesz wziąć pod uwagę:

  • Strona WWW z obsługą administratora – doskonała propozycja polecana przede wszystkim tym, którzy chcą zaoszczędzić czas, by skupić się na swojej działalności. W tym przypadku strona zostanie przygotowana i uruchomiona przez specjalistów. To oni będą ją obsługiwać i aktualizować. Do twojej dyspozycji będzie administrator, który przez określoną liczbę godzin na miesiąc będzie wykonywać twoje zlecenia związane ze stroną. Może to być np. zmiana treści albo dodanie nowej grafiki czy kategorii. Witryna będzie dopasowana do wymagań Google, żeby jej pozycjonowanie było łatwiejsze. Możesz korzystać ze swojej domeny, a hosting otrzymasz w cenie miesięcznego abonamentu. Na twojej stronie zostanie zainstalowany certyfikat SSL. Taką ofertę ma dla ciebie home.pl. Po 12 miesiącach możesz dalej korzystać z abonamentu lub wykupić stronę za jednorazową opłatą.
  • Kreator stron WWW – kolejny, stosunkowo łatwy sposób na założenie własnej strony. W tym przypadku również możesz korzystać z własnej domeny, a hosting dostaniesz w cenie usługi. Do wyboru masz kilkadziesiąt motywów branżowych, czyli szablonów. Musisz zdecydować, z ilu podstron będzie się składać twoja strona. Możesz na niej umieścić zdjęcia, filmy, ikony serwisów społecznościowych, mapy Google (żeby odwiedzający mogli cię łatwiej znaleźć) czy formularz kontaktowy. Dostępne są także moduły e‑sklepu, żebyś mógł rozpocząć sprzedaż produktów czy usług. W przypadku tej usługi musisz sam zarządzać swoją stroną i wprowadzać na niej zmiany. Jeśli nie masz czasu na aktualizowanie serwisu, to wówczas lepszym rozwiązaniem będzie witryna z obsługą administratora.
  • Dedykowany projekt strony – kolejną możliwością jest zlecenie realizacji witryny profesjonalistom. Wówczas zostanie przygotowany dla ciebie dedykowany projekt serwisu. Wykonawca najpierw ustali, jakie są twoje potrzeby, tzn. co musi się znajdować na stronie i jaka powinna być jej grafika. Na tej podstawie przygotuje projekt serwisu WWW, który po twojej akceptacji zostanie wdrożony wraz z treściami. Strona trafi na twój serwer WWW. W tym przypadku musisz sam wybrać hosting – ewentualnie skorzystać z oferty firmy, która stworzy witrynę. Prawdopodobnie zaoferuje ci ona uruchomienie serwisu na jej serwerach. Strona będzie zgodna z wytycznymi Google i responsywna (będzie się poprawnie wyświetlać na różnych urządzeniach). Administracją witryny będziesz musiał zająć się sam, co wymaga posiadania zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i czasu niezbędnego do zarządzania stroną.

Który sposób realizacji i zarządzania stroną jest w twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem? To zależy, jakie masz oczekiwania. Jeśli chcesz poświęcać tej kwestii jak najmniej czasu i jednocześnie mieć profesjonalną stronę, to wybierz ofertę z obsługą administratora. W przypadku, gdy chcesz sam wprowadzać zmiany, zarządzać stroną i masz na to czas, postaw na kreator serwisów WWW lub zlecenie wykonania indywidualnego projektu witryny.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie