Od bieżącego roku dokumentację księgową w formie JPK muszą prowadzić duże firmy. Do tego obowiązku powinni przygotować się już teraz mali i średni przedsiębiorcy, gdyż według przepisów są zobowiązani do przygotowywania JPK od 1 stycznia.
Małe i średnie firmy – czyli jakie?
Są to firmy, które w ostatnich dwóch latach obrotowych spełniały kryterium wielkości zatrudnienia i jeden z dwóch pozostałych kryteriów określających wielkość przedsiębiorstwa. Małe firmy to zatrudniające od 10 do 49 osób, a średnie – od 50 do 249 pracowników. Dwa pozostałe kryteria to: obroty roczne do 50 mln euro oraz całkowity bilans roczny do 43 mln euro.
Ewidencja VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego
Co istotne, od 2017 roku mali i średni przedsiębiorcy muszą składać JPK_VAT do urzędów skarbowych miesięcznie lub kwartalnie – tak jak dotychczasowo składali deklaracje VAT-7. Jednolite Pliki Kontrolne zgodne ze specyfikacją przygotowaną przez urzędników mogą być przesyłane przez systemy księgowe. Większość programów księgowych, również tych internetowych już przygotowało funkcję umożliwiającą wysyłkę JPK_VAT przez Internet. Warto więc jeszcze w tym roku sprawdzić, czy wykorzystywany program księgowy pozwala na przygotowanie JPK zgodnych z przepisami.