Obecnie nie ma górnej granicy, co oznacza, że składki zdrowotne mocno uderzyły przedsiębiorców po kieszeni. Planowane przez rząd zmiany dotyczą głównie ryczałtowców, rozliczających się podatkiem liniowym i kartą podatkową. Co się zmieni? I co z tymi, którzy pozostali na zasadach ogólnych?
Przedsiębiorcy na zasadach ogólnych – zmiana PIT
Planowane od lipca zmiany dotyczące odliczenia składki zdrowotnej nie dotyczą wszystkich przedsiębiorców. Czy to oznacza, że firmy, które rozliczają się na zasadach ogólnych stracą? Czy rzeczywiście lepiej było przejść na ryczałt? To pozostanie do oceny w drugiej połowie roku.
Przedsiębiorcy na zasadach ogólnych nadal będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% dochodu. I zgodnie z założeniami Polskiego Ładu nie podlega ona odliczeniu i nie jest wliczana w koszty uzyskania przychodu. Natomiast to co się zmieni dla tej grupy podatników, to PIT, w drugiej połowie ma się zmniejszyć podatek z 17% na 12%.
Ryczałt, podatek liniowy i karta podatkowa – odliczenie składki zdrowotnej
Dla firm, które rozliczają się ryczałtem, podatkiem liniowym bądź kartą podatkową szykują się zmiany w składce zdrowotnej – będzie można ją odliczyć.
- Ryczałt – odliczenie 50% zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu,
- Karta podatkowa – obniżenie podatku o 19% wartości zapłaconych składek zdrowotnych,
- Liniowy – limit 8700 zł, o tyle będzie można zmniejszyć dochód składkami zdrowotnymi.
Pakiet zmian w podatkach i składkach zdrowotnych jest częścią Tarczy Antyputinowskiej. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku.