Alternatywą dla prowadzenia rozliczeń w ten sposób jest korzystanie z tradycyjnych usług księgowych, bądź usług biura księgowego. Choć każda z tych opcji ma swoje zalety, to na rzecz samodzielnej księgowości online przemawia co najmniej kilka mocnych argumentów. Podejmując decyzję, przyjrzyj im się bliżej.
Funkcjonalnie
Rynek oprogramowania rozwinął się na tyle, że niektóre z chmurowych systemów księgowych – poza prostą kalkulacją przychodów i rozchodów – są w stanie zaoferować szereg dodatkowych funkcji. Przykładem jest program do prowadzenia księgowości online Streamsoft Firmino, w którym można nie tylko intuicyjnie wprowadzać koszty, ale także zamykać miesiąc (bądź kwartał) rozliczeniowy przy pomocy łatwego w obsłudze kreatora. Podobnie odbywa się rozliczanie podatków i składek ZUS, tu dodatkowo system podpowiada numery kont i daty wykonania przelewów. Rozwinięte są również m.in. opcje e-wysyłki do Urzędu Skarbowego: deklaracje VAT-7, VAT-UE, VAT-27 oraz pliki kontrolne JPK_VAT, JPK_FA, JPK_KPIR, JPK_EWP, JPK_MAG. Szeroki wachlarz narzędzi umożliwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb danej firmy, co ma istotny wpływ na sprawne prowadzenie księgowości.
Aktualnie
Jedną w częstszych bolączek samodzielnych przedsiębiorców jest konieczność nieustannego śledzenia zmian w przepisach. Jako, że są one niemal nieustanne, potrzeba dużych nakładu pracy i wysiłku, by cały czas pozostawać na bieżąco. Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie w chmurze w tym temacie wyręczą Cię… administratorzy aplikacji! Nie dość, że program będzie regularnie aktualizowany do zgodności z normą prawną, to na Twą skrzynkę mailową zaczną regularnie trafiać wiadomości z odpowiednią informacją.
Mobilnie
Dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca i o każdej porze bez potrzeby instalacji na urządzeniu – księgowość online to synonim wygody! Mobilność, wbrew pierwszemu wrażeniu, jest nie tylko modnym trendem. Daje ona przede wszystkim nieograniczoną możliwość pracy zdalnej. Tym samym uniezależnia użytkownika od konieczności „siedzenia” w biurze czy innym „sztywnym” miejscu pracy. W przypadku miko i małych firm, w których nierzadko jedna osoba zajmuje się niemal wszystkim, nie da się nie docenić tego faktu. Pozwala to sprawniej rozwijać biznes i zachować work-life balance.
Bezpiecznie
Czy prowadzenie księgowości w chmurze jest bezpieczne? Choć zaufanie do tej formy działań rośnie, to wciąż jeszcze wśród przedsiębiorców pojawiają się wątpliwości. Przecież gdzieś tam znajdują się wszystkie kluczowe informacje o moim interesie – myślą oni często. Obawy te są zbędne. Rozwiązania są bowiem projektowane tak, by zapewnić poufność danych, których bieżąca archiwizacja odbywa się w profesjonalnych serwerowniach. Nie tylko zmniejsza to do minimum ryzyko wycieku informacji, ale też ułatwia odzyskanie drukowanej dokumentacji w razie jej zniszczenia. Uwaga! Przy wyborze systemu warto zwrócić też uwagę czy jest on gotowy na najnowsze zmiany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa danych (RODO).
Taniej!
Postawmy sprawę jasno. Dla przedsiębiorców – szczególnie tych początkujących lub prowadzących mikrodziałalność – oszczędności mają znaczenie! Dlatego każde rozwiązanie, które można określić jako solidne i jednocześnie stosunkowo tanie, jest pożądane. Taka jest księgowość w chmurze. Wykorzystanie usług biura rachunkowego to wydatek ok. 150-400 zł netto/m-c. Tymczasem za korzystanie z programu księgowego online zapłacisz w miesiącu… ok. 20 zł!