Leasing czy wynajem? Które rozwiązanie jest lepsze?

Długoterminowy wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Wiele osób zastanawia się, która z dostępnych form jest korzystniejsza. Podpowiadamy, czym różnią się od siebie te dwie opcje oraz dla kogo są przeznaczone.

Wynajem auta

Leasing a długoterminowy wynajem samochodu – najważniejsze różnice

Leasing i długoterminowy wynajem samochodu to opcje, które często oferowane są wymiennie. Jednak pomiędzy tymi dwoma rodzajami umów istnieje szereg znaczących różnic. Dobrze się z nimi zapoznać, aby przy wyborze wiedzieć, który wariant będzie dla nas korzystniejszy.

Zacznijmy od leasingu. Jest to forma finansowania, która łączy w sobie dzierżawę oraz kredyt. Umowa podpisywana jest pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, czyli klientem firmy leasingowej. Samochód przekazywany klientowi w ramach takiej umowy, nie staje się jego własnością, choć po zakończeniu trwania umowy ma on szansę na wykupienie pojazdu. Taka umowa zazwyczaj obejmuje okres od 2 do 3 lat.

Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, klient również może wykupić samochód, jednak zazwyczaj się to nie opłaca. Lepszym rozwiązaniem jest podpisanie nowej umowy i cieszenie się z jazdy nowym modelem. Wynajem samochodów w większości przypadków jest tańszy od leasingu. Warto również podkreślić, że obejmuje on wiele dodatkowych usług, na które nie moglibyśmy liczyć, podpisując umowę leasingu. Mowa tu m.in. o ubezpieczeniu oraz pełnej obsłudze administracyjnej i serwisowej.

Dlaczego wynajem samochodów jest lepszy od leasingu?

Długoterminowy wynajem aut to forma dzierżawy, w ramach której użytkownik może korzystać z danego pojazdu przez określony czas w zamian za comiesięczną, z góry ustaloną opłatę. Umowa wynajmu zazwyczaj podpisywana jest na od 2 do 5 lat. Przed podpisaniem dokumentu, należy określić takie kwestie jak m.in. czas trwania umowy, wysokość comiesięcznej raty, szacowany przebieg pojazdu oraz dodatkowe warunki (np. ubezpieczenia, serwis, możliwość wykupu auta).

Wynajem aut – najważniejsze korzyści

Wiele osób zastanawia się, która opcja finansowania jest lepsza. Leasing czy wynajem aut? Oczywiście wszystko zależy od możliwości i potrzeb danego klienta, choć to wynajem samochodów cieszy się większą popularnością w ostatnich latach. Ten rodzaj umowy świetnie sprawdza się w dużych korporacjach, małych firmach, a także w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Korzyści przemawiające za wynajmem samochodów to m.in.:

  • stałe koszty określone w umowie; wartość miesięcznej raty nie zmieni się przez cały okres trwania umowy,
  • brak ryzyka związanego z utratą wartości auta; wynajmowany pojazd pozostaje własnością firmy – to wypożyczalnia samochodów będzie się martwić o to, ile auto będzie warte po zakończeniu trwania umowy,
  • brak wstępnych opłat – pierwsza opłata jest pierwszą ratą za użytkowanie pojazdu; aby wynająć samochód, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów,
  • nie trzeba wykupić pojazdu – po zakończeniu trwania umowy, klient ma taką możliwość, choć nie jest to obligatoryjne,
  • korzyści podatkowe – miesięczne raty za wynajem samochodu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu,
  • szeroki wybór marek i modeli, ze względu na rosnącą popularność usługi.

Wynajem samochodu przez osobę fizyczną – czy to możliwe?

Długoterminowy wynajem aut to opcja nie tylko dla przedsiębiorstw. Obecnie niemal każda wypożyczalnia aut oferuje tę usługę również dla osób fizycznych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające zachować płynność finansową i większą elastyczność. Wynajem samochodów w przypadku osób prywatnych to nic innego, jak po prostu rodzaj miesięcznego abonamentu. Warunki zawarte w umowie w zasadzie niczym się nie różnią od tych, które oferowane są firmom. Klient po zakończeniu trwania umowy może zwrócić pojazd lub zdecydować się nową umowę, a także nowy samochód.

Jeśli chodzi o koszty, tutaj także nie ma żadnej różnicy. Opłata wstępna w większości przypadków będzie wynosić 0 złotych, a to, co trzeba będzie opłacić, to tylko comiesięczne raty i ewentualne naliczenia za przekroczenie maksymalnego limitu kilometrów określonego w umowie.

Wynajem długoterminowy – dla kogo?

Długoterminowy wynajem samochodu to opcja dla wszystkich osób, dla których najważniejsza jest wygoda. Dzięki tej opcji finansowania można znacząco obniżyć koszty użytkowania pojazdu i nie martwić o takie kwestie, jak m.in. ubezpieczenie. Wszystko to zawiera się w miesięcznej opłacie. Długoterminowy wynajem aut to świetne rozwiązanie, z którego naprawdę warto skorzystać, jeśli zależy Ci na zachowaniu płynności finansowej i mniejszej ilości zobowiązań.

Poznaj ofertę wynajmu samochodu w wypożyczalni CarFree.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie