Najważniejszą zmianą jest możliwość wprowadzenia do formularzu CEIDG informacji potrzebnych do ubezpieczenia przedsiębiorcy i członków jego rodziny w ZUS. Dotychczas podczas zakładania firmy przedsiębiorca był automatycznie zgłaszany jako płatnik składek, lecz nie jako osoba ubezpieczona. Teraz to się zmieni. W praktyce będzie to oznaczało brak konieczności udawania się do oddziału ZUS i składania osobnych druków. To oznacza, że forsowana od lat idea tzw. „jednego okienka” w końcu wejdzie w życie i przyszły przedsiębiorca rzeczywiście załatwi w jednym miejscu wszystkie urzędowe sprawy związane z zakładaniem działalności (no, przynajmniej gdy nie będzie chciał być czynnym płatnikiem VAT).
Dodatkowe informacje
Oprócz dodatkowych danych dla ZUS-u w nowym formularzu CEIDG znajdzie się możliwość zaznaczenia, czy wprowadzany numer telefonu ma być upubliczniany, czy też ma jedynie służyć do kontaktów z administracją (w takim przypadku nie będzie już publicznie dostępny).
Bardzo ważne zmiany dotyczą również adresu działalności i adresu do korespondencji. Do ustawy został wprowadzony obowiązek posiadania tytułu prawnego do tego pierwszego. Z kolei podawany adres korespondencyjny będzie uznawany za adres rodzący skutki administracyjne i sądowe. Ta zmiana znacznie ułatwi wierzycielom dochodzenie swoich roszczeń.
Łatwiejsze zawieszanie działalności
Osoba decydująca się na zawieszenie działalności nie będzie zmuszana do ponownego podawania danych swojej działalności. Formularz zostanie uproszczony.