Autorzy raportu zapytali uczniów w wieku 16-17 lat w 39 szkołach w Polsce o ich plany zawodowe. Ponad połowa z nich wskazała, że w przyszłości chce podejmować samodzielne decyzje zawodowe i myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej.
Dlaczego nastolatkowie chcą prowadzić własną firmę?
Aż 61,4% z ankietowanych uważa, że założenie działalności umożliwi im osiąganie wyższych zarobków niż praca na etacie. To główny argument, dla którego zdecydowaliby się na prowadzenie biznesu.
Więcej niż 50% badanych wskazało również na duże znaczenie samodzielności i niezależności w podejmowaniu decyzji zawodowych jako motywatorów do dołączenia do grona przedsiębiorców.
Przeszkody w prowadzeniu biznesu
Młodzież widzi również wiele przeszkód w otwarciu, a następnie prowadzeniu własnej działalności. Najważniejszą z nich jest brak pomysłu – aż 45,3% uczniów właśnie ten problem wskazuje jako główną blokadę przed założeniem firmy. Brak odpowiedniego finansowania na starcie zniechęca jedną trzecią badanych.
Mniej młodych osób obawia się braku umiejętności, wiedzy czy doświadczenia. Nastolatkowie wierzą, że zdolności przedsiębiorczości można się bowiem nauczyć. Ponad 37% spośród badanych uczniów uważa, że nie jest to cecha wrodzona, a możliwa to wyuczenia, a kolejne 33% również się z tym zgadza, ale wskazuje, że wymaga to wielu lat pracy.