Ponadto od nowego roku przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. małego ZUS-u. W życie wchodzą też nowelizację znane jako E-akta.
Pakiet MŚP
Pakiet MŚP to zestaw rozwiązań dla małych i średnich firm wprowadzony dzięki nowelizacji niektórych ustaw prawa podatkowego czy gospodarczego. Ustawa z 9 listopada 2018 roku wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019. Według szacunków rządu, pakiet MŚP pozwoli firmom zaoszczędzić niemal 4 mld złotych w ciągu następnej dekady. Pakiet obejmuje, między innymi:
- możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 milionów złotych – dopiero powyżej tej kwoty strata rozliczana będzie na starych zasadach,
- możliwość zaliczania pracy małżonka w firmie jako kosztów uzyskania przychodu,
- likwidację obowiązkowych szkoleń okresowych BHP dla prawie 6 milionów pracowników z branż, które są mało wypadkowe,
- skrócenie terminu uprawniającego wierzyciela, który nie dostał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT – do 90 dni ze 150 dni,
- wprowadzenie zwolnienia podatkowego w CIT od niektórych dochodów uzyskanych ze zbycia akcji czy udziałów przez alternatywne spółki inwestycyjne,
- skrócenie do lat 5 okresu obowiązkowego przechowywania sprawozdań finansowych,
- ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych dotyczących podatków lokalnych,
- możliwość składania online deklaracji podatkowych od podatków lokalnych.
Mały ZUS
Przedsiębiorcy prowadzący biznes na małą skalę od 2019 roku mają szanse opłacać niższy ZUS. Do ulgi na start oraz preferencyjnych stawek przez 24 miesiące od rozpoczęcia działalności (lub ukończenia korzystania z ulgi na start), dołączą kolejne korzystne rozwiązania dotyczące płatności dla ZUS-u. Jeśli firma nie wypracowała w poprzednim roku przychodów w wysokości 30-krotnosci minimalnej płacy, to może opłacać ZUS mniejszy od pełnej składki, wyliczany proporcjonalnie do uzyskanych przychodów. Za rok 2018 maksymalny próg przychodów uprawniający do małego ZUS-u wynosi 63 tysiące złotych. Chęć skorzystania z małego ZUS-u trzeba zgłosić do 8 stycznia. Można to zrobić jedynie na początku każdego roku.
E-akta
Z kolei E-akta to ogólna nazwa dla noweli kilku ustaw, która wprowadza krótszy obowiązkowy okres przechowywania akt pracowniczych oraz umożliwia ich elektronizację. Na kanwie nowych przepisów, akta przechowywać należy jedynie 10 lat, a nie 50. Ponadto można prowadzić dokumentację wyłącznie elektronicznie, a pensje pracowników przekazywać na domyślne konto bankowe.
Zmiany w statusie małego podatnika od 2020 roku
Nowelizacje obejmują także rozszerzenie kategorii małego podatnika, ale te zmiany wejdą w życie od przyszłego roku. Próg sprzedaży uprawniający do kwalifikowania się jako mały podatnik ulegnie zwiększeniu do 2 mln euro z 1,2 mln euro.