Polacy nie zatrudniają starszych osób

Polska to kraj kontrastów – nasze społeczeństwo jest młode, ale jest w nim wiele osób w starszym wieku, które nie pracują. W Polsce panuje niechęć do zatrudniania takich osób, a one same także nie angażują się w poszukiwania pracy.

Niezadowolony pracownik

Według raportu OECD polscy przedsiębiorcy niechętnie zatrudniają starsze osoby. Najgorzej wypada statystyka w przypadku kobiet po 50 roku życia. Można to usprawiedliwiać na przykład faktem, że często zajmują się one wychowywaniem wnuków.

Sytuacja, i tak się poprawiła – w roku 2003 zatrudnionych było jedynie 36 procent osób w wieku około 55 lat, dziś ta wartość wynosi 55 procent.

Czy warto pracować na swoją emeryturę?

Znacznie mniejszy wzrost odnotowano w przypadku osób w wieku przedemerytalnym, który w tych latach wzrósł od 19 do 24 procent. Średnia w krajach OECD jest znacznie wyższa – pracuje w nich około 42 procent osób.

OECD zaleca, by starsze osoby mniej chętnie odchodziły na emerytury, bo przez to zwiększają się wydatki. Rozwiązaniem może być też stworzenie większej ilości żłobków i przedszkoli. Specjaliści twierdzą, że polscy przedsiębiorcy powinni osiągać dodatkowe korzyści z zatrudniania osób w wieku ponad 50 lat.

Takie działanie będzie miało plusy i minusy. Im dłużej starsza osoba będzie zajmowała swoje stanowisko, tym większy problem ze znalezieniem pracy będą miały osoby po szkole i po studiach. Z drugiej strony, wczesne odchodzenie na emeryturę oznacza, że będą musiały za nią zapłacić właśnie młode osoby. Przykłady bogatszych krajów pokazują, że lepsze jest to pierwsze rozwiązanie.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie