Zatrudnienie pracowników to dopiero początek. Odpowiednie prowadzenie zespołu, kierowanie pracownikami, delegowanie im zadań oraz kontrolowanie wykonywanej przez nich pracy to wyzwanie dla każdego właściciela firmy.
Wielu przedsiębiorców wskazuje, że zwalnianie należy do najtrudniejszych decyzji oraz najbardziej stresujących momentów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jest to jednak nieodłączny element zarządzania zespołem. Warto poznać możliwości i warunki rozwiązywania umów z zatrudnionymi przez nas osobami.
Najważniejszy wpływ na formę zwolnienia pracownika ma umowa, która została z nim zawarta. W przypadku umów-zlecenia sprawa jest nieco prostsza. Są to umowy terminowe, które kończą się w dniu wyraźnie w nich określonym. Umowę-zlecenia można jednak rozwiązać również przed czasem,…
Każdy pracodawca zatrudniający na umowę o pracę ma pewien obowiązek, który powstaje po podpisaniu umowy o pracę. Musi założyć specjalną teczkę z dokumentami dotyczącymi pracownika, noszącymi nazwę akt osobowych.
Po podpisaniu umowy o pracę, pracodawca staje w obowiązku dopilnowania kilku istotnych spraw. Po pierwsze należy wysłać pracownika na badanie lekarskie, po drugie przeszkolić go w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, a po trzecie trzeba go zgłosić do ZUS.
W wielu firmach przychodzi moment, kiedy przedsiębiorca postanawia zatrudnić pracowników. Pozostanie w stosunku pracy, czyli podporządkowanie pracownika pracodawcy zapewnia jedynie umowa o pracę.
Większość działalności gospodarczych w kraju to firmy jednoosobowe. Druga znaczna część to firmy rodzinne. Jednak nawet w takich przypadkach często istnieje potrzeba zatrudnienia kogoś z zewnątrz – osobę o konkretnych kwalifikacjach. Jak ją odnaleźć? Poniżej kilka dobrych rad.
Wypróbuj księgowość on-line Firmino