Prawo Przedsiębiorców przegłosowane – co zawiera?

Sejm uchwalił Prawo Przedsiębiorców, ustawę wprowadzającą szereg rozwiązań mających na celu zachęcenie Polaków do zakładania działalności gospodarczych. Przyjęta 26 stycznia ustawa zastępuję tę z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. 

Sejm RP

Wśród nowych inicjatyw jest m.in. ulga na start i zasada domniemania uczciwości oraz wprowadzenie możliwości prowadzenia nierejestrowanej działalności.

Bez rejestracji, bez składek

Jednym z najważniejszych pomysłów Prawa Przedsiębiorców jest wprowadzenie możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej. W przypadku, gdy miesięczne dochody osoby fizycznej z tytułu prowadzenia działalności nie przekroczą 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, nie będzie ona zmuszona do rejestrowania firmy ani odprowadzania składek ZUS. Składek unikną też początkujący przedsiębiorcy – według zasady „ulga na start”, przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba będzie płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Łatwiej w kontaktach z urzędami

Kolejne rozwiązania mają za zadanie ułatwić kontakty przedsiębiorców z organami administracji państwowej. Wprowadzono zasadę domniemania uczciwości oraz rozstrzygana wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Ponadto urzędy mają pisać objaśnienia prawne prostszym językiem, tak by praktycznie wyjaśniać przedsiębiorcom przepisy prawne z zakresu prowadzenia firmy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą zobligowane posługiwać się już REGON-em przy załatwianiu urzędowych spraw – w wielu przypadkach wystarczy tylko NIP.

Zmiany już od marca!

Ustawa wchodzi w życie już 1 marca 2018 r.. Wyjątkiem jest „ulga na start”, która ma zacząć obowiązywać od 31 marca.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie