Emilewicz ma nadzieję, że Senat szybko przyjmie nową ustawę zawierającą zestaw praw dla przedsiębiorców oraz że następnie Prezydent ją podpiszę.
Funkcje Rzecznika
Rzecznik ma być powołany w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy. Jeśli zatem Senat szybko ją przyjmie, a Prezydent podpisze, przedsiębiorcy małych i średnich firm dostaną swojego ombudsmana jeszcze w tym roku. Jego funkcją ma być ułatwianie relacji przedsiębiorców z administracją publiczną, poprzez – między innymi – mediację, składanie próśb do urzędów o objaśnienia przepisów czy wniosków do sądów o rozstrzyganie rozbieżności w orzecznictwie, a także informowanie właściwych do tego organów o zaistniałych nieprawidłowościach, czy nawet przystępowanie do postępowań. Według minister Emilewicz, Rzecznik będzie głównie stał na straży interesów przedsiębiorców, nie będzie reprezentował państwa, a fakt że będzie mógł pełnić swoją funkcję tylko jedną kadencję, ma uchronić go przed pokusą zabiegania o przychylność aktualnej władzy i konfliktem interesów na linii państwo-przedsiębiorcy.
Może Nowy Sącz?
Minister dodała, że kwestia tego, gdzie będzie znajdowała się siedziba Rzecznika MŚP pozostaje otwarta. Pojawiły się postulaty, by Rzecznik rezydował poza Warszawą, na przykład w Nowym Sączu. Minister przyznała, że taki pomysł jest atrakcyjny oraz że ustawa nie zawiera określonego miejsca siedziby Rzecznika, więc każda lokalizacja wchodzi w grę. Nowy Sącz jest zagłębiem wielu polskich firm, stąd głosy, by to właśnie tam umieścić biuro Rzecznika MŚP.