Ratunkiem może być dochód pasywny, który pozwoli przetrwać trudne momenty w firmie i przyniesie zarobki bez ciągłego nakładu pracy i kosztów. Warto pomyśleć o wydaniu własnej książki lub e-booka.
Dochód pasywny
Dochód pasywny to zarabianie na sprzedaży przygotowanych produktów. Nie trzeba zatem poświęcać czasu regularnie, by wykonać dane zlecenie czy dostarczyć usługę, a można zarabiać jedynie na udostępnianiu produktu cyfrowego lub fizycznego. Bardzo popularnym sposobem na zyskanie dochodów pasywnych dla freelancerów czy drobnych przedsiębiorców jest wydanie własnej książki czy e-booka. Początkowo trzeba oczywiście poświęcić czas i nakłady by przygotować publikację, ale później można ją sprzedawać w księgarniach lub online i zarabiać.
E-book czy książka papierowa?
Prościej jest przygotować e-book i wiąże się to też z mniejszymi kosztami. Dla wielu klientów jednak wciąż książka papierowa jest bardziej prestiżową propozycją i wygodniejszą, bo nie przyzwyczaili się do czytania na czytnikach czy tablecie. Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju publikacji – poradniki można wydać jako e-book, albumy już raczej nie, szacowanego budżetu na przygotowanie publikacji, dostępnych kanałów sprzedaży, harmonogramu publikacji – e-booki można wydać o wiele szybciej.
Jak wydać książkę?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wydanie e-booka czy książki papierowej, stoisz przed dylematem, jak się do zabrać – do wyboru są trzy opcje.
Samodzielnie
Self-publishing jest ostatnio bardzo modny. Zakłada, że cały proces przygotowania publikacji jest przeprowadzany przez autora, a także, że samodzielnie zajmie się on sprzedażą i promocją książki. Cały zysk jest dla niego, ale to trudna droga, bo profesjonalne przygotowanie wydawnictwa wymaga skoordynowania wielu czynności, a sprzedaż e-booka czy książki papierowej bez wsparcia wydawnictwa nie jest często efektywna.
W wydawnictwie tradycyjnym
Tradycyjne wydawnictwo zajmie się procesem od A do Z – wystarczy, że autor prześle swoją książkę. Wiążą się jednak z tym spore prowizje. Wydając książkę w wydawnictwie, zwłaszcza gdy nie partycypuje się w kosztach druku czy przygotowania e-publikacji, trzeba liczyć się z tym, że otrzyma się maksymalnie 2-5% zysku z każdej książki. Wydawnictwa mają też dużo do powiedzenia w kwestii wyglądu publikacji i często podejmują decyzje za autora.
W wydawnictwie self-publishingowym
Pewnym rozwiązaniem pośrednim jest wydawnictwo self-publishingowe – takie jak Pan Wydawca – czyli wydawnictwo online wspierające autorów chcących wydać książkę samodzielnie, ale z pomocą w kwestii przygotowania publikacji do druku czy puszczenia w obieg e-booka.
Wydawnictwo self-publishingowe – co oferuje?
Wydawnictwo self-publishingowe, oferuje autorowi:
- zachowanie praw autorskich;
- spory zysk od każdej książki;
- profesjonalną korektę i redakcję;
- projekt okładki;
- przygotowanie do druku lub dystrybucji elektronicznej – skład, konwersja plików elektronicznych etc.;
- opcjonalnie: wprowadzenie do sprzedaży w sklepach stacjonarnych lub online;
- dodatkowe usługi na życzenie: ilustrator, marketing.
Zalety self-publishingu:
- wyższy zysk niż w wydawnictwach;
- profesjonalna pomoc w przygotowaniu publikacji;
- wprowadzenie do sklepów;
- dopasowana oferta;
- samodzielność autora w podejmowaniu decyzji o wyglądzie publikacji;
- dobry kontakt z wydawcą;
- zachowanie praw autorskich.
Postaw na jakość i dobry zysk
Korzystając z pomocy profesjonalnego wydawnictwa self-publishingowego, wydasz doskonałej jakości publikację i zapewnisz sobie wysoki zysk, nie tracąc przy tym możliwości podejmowania wszystkich decyzji związanych z wyglądem, sprzedażą, promocją e-booka czy książki papierowej.