W jaki sposób program do rozliczenia PIT może pomóc w przekazaniu 1% podatku?

Co roku, gdy konieczne jest rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, znaczna większość podatników z Polski staje przed możliwością przekazania symbolicznego 1% na wybraną Organizację Pożytku Publicznego. Nie inaczej będzie po zakończonym roku 2021, gdy (zgodnie z panującym trendem) Polacy zasiądą przed elektronicznymi systemami do rozliczeń PIT. Jak ułatwić sobie cały proces rozliczeń?

Bizneswoman

W przypadku elektronicznego wypełniania formularzy PIT-37 podatnik może obrać dwie ścieżki. Jedna z nich polega na wyposażeniu się w dedykowany zewnętrzny program do rozliczania PIT, a druga zakłada skorzystanie z systemu e-PIT, który dostępny jest na stronie Urzędu Skarbowego. Obie z nich oczywiście przewidują możliwość przekazania 1 procenta podatku na dowolnie wybraną Organizację Pożytku Publicznego i tym samym wsparcie wybranego celu.

Przekazanie 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego z użyciem dodatkowego oprogramowania

Choć nie jest to konieczne, to rozliczenie roczne można zrobić, używając do tego zewnętrznego oprogramowania. Taki program do rozliczenia podatku PIT jest jak najbardziej legalny — konieczne jest tylko wybranie odpowiednio bezpiecznej opcji. W kontekście przekazania 1% podatku różni się to tym, że dostawcy takich usług bardzo często umawiają się w wybraną OPP i z automatu przekazują jej 1% podatku użytkowników. Oczywiście jest to działanie jawne i pobierając darmowy program do PIT, użytkownicy powinni być tego doskonale świadomi. Taka metoda jest wygodna dla wielu podatników, którzy nie mają głowy, by pamiętać o wypełnieniu wszystkich pól związanych ze wsparciem danej instytucji z listy KRS.

Organizacje Pożytku Publicznego w dużej mierze polegają na wpłatach dokonywanych na ich konto w ten dokładnie sposób. Dlatego też w okresie, gdy Polacy się rozliczają, pojawia się tak wiele kampanii reklamowych zachęcających do wspierania konkretnych instytucji. Pamiętać jednak należy, że wiele z nich nie posiada wystarczającego budżetu, by inwestować w spektakularny marketing. Jedną z takich organizacji jest Fundacja Agnieszka, o której więcej przeczytasz pod linkiem: http://fundacjaagnieszka.pl/.

Ścieżka urzędowa — przekazanie 1% podatku

Jeśli podatnik nie chce pobierać żadnego dodatkowego programu, będzie musiał samodzielnie przypilnować, na kogo chce przekazać 1% swojego podatku. Proces ten jest nieco prostszy, jeśli wspierał już w poprzednich latach wybraną OPP, bo wówczas system e-PIT automatycznie zaciąga dane z poprzedniego formularza.

Jeśli jednak nie miało to miejsca, lub podatnik wyraża chęć zmiany adresata wsparcia, nie jest to żadnym problemem. W odpowiedniej zakładce wystarczy wyszukać na liście KRS nową OPP i zapisać zmiany. W tym wariancie to podatnik ma pełną kontrolę nad tym, komu przekazuje część swoich podatków — dla przykładu wciąż może przesłać 1% podatku na niepełnosprawne dzieci z Fundacji Agnieszka, lecz tym razem musi wybrać Fundację ręcznie z pełnej listy Organizacji Pożytku Publicznego.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie