Klasyfikacja działalności (PKD)

Wypełniając CEIDG należy podać rodzaj wykonywanej działalności. Dokonanie tego w sposób opisowy byłoby mało praktyczne, więc stworzono odpowiednią klasyfikację działalności, które można wykonywać w ramach firmy.

woman, entrepreneur, owner

Cała zabawa polega na tym, aby na podanej liście odnaleźć swoją działalność i następnie użyć w formularzu CEIDG przypisanego do niej kodu (cztery liczby i litera). Do każdej pozycji udostępnione zostało wyjaśnienie wskazujące jaka działalność mieści się w jej ramach, a jaka już nie.

Dobra rada: wybierz wszystkie działalności, o jakie możesz siebie podejrzewać w przyszłości i podaj je w formularzu CEIDG. Każdy rodzaj wykonywanej działalności powinien zostać podany przed jej rozpoczęciem, więc lepiej zrobić to raz porządnie, niż później to aktualizować. Trzeba jednak zmieścić się w limicie 10 kodów, które podaje się do rejestru. Oczywiście nie musisz z tego powodu zawężać działalności – podaj wówczas kody czynności, które będą dominować.

{loadposition MF_TEXT_MIDDLE_ZAKLADANIE-FIRMY}

Musisz również wybrać „przeważający rodzaj działalności” i wpisać go do formularza CEIDG na pierwszej pozycji. Nie jest to właściwie nic zobowiązującego. W praktyce należy dokonać wyboru działalności, która – jak Ci się wydaje – powinna generować największe zyski.

Wyszukiwarka PKD dostępna jest na biznes.gov.pl. Łatwo odnaleźć odpowiednią działalność wpisując proste wyrażenie związane z działalnością, np.: tłumacz, naprawa, ryż – jednak nie zawsze działa ona wystarczająco skutecznie i czasem trzeba próbować to samo określić innym słowem.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie