Prawo

  • Chorowanie na działalności. Jak działa L4 dla przedsiębiorcy

    Przedsiębiorca tak samo jak każdy inny od czasu do czasu mierzy się z uporczywym katarem, anginą, która kładzie do łóżka, czy z innymi mniej bądź bardziej poważnymi chorobami. W efekcie powstaje pytanie: czy należy mi się wypłata zasiłku za okres…

  • Sprawdzanie statusu podatnika VAT – krajowego i z państw UE

    Podatnik VAT może mieć status: czynnego bądź też zwolnionego. Czy trzeba sprawdzać status kontrahenta? To pytanie zadają sobie szczególnie młodzi przedsiębiorcy. A odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jeśli zdecydujesz się na program do księgowości online, to on zrobi to za…

  • Wydatki poniesione na działalność przed rejestracją firmy

    Przygotowanie do prowadzenia działalności często poprzedzone jest różnymi wydatkami. Mogą to być nakłady finansowe związane z poradami prawnymi, księgowymi, stworzenie strony internetowej czy przygotowaniem biura do działalności. Zanim więc firma zostanie zarejestrowana, musisz ponieść koszty. Powstaje wtedy pytanie, czy takie…

  • Zaliczka czy zadatek – czym się różnią i co wybrać?

    Zaliczka i zadatek to dwie istotne formy prawne, które co prawda mają cechę wspólną, którą jest ich przeznaczenie, lecz w żaden sposób nie można obu tych pojęć traktować zamiennie, co często się zdarza. Dlatego warto poznać ich dokładne definicje, podobieństwa…

  • Split payment w praktyce

    Nowym przepisom zawsze towarzyszą wątpliwości. Tymczasem – mimo górnolotnych zapowiedzi – w praktyce zmienia się niewiele. Split payment, czyli płatność podzielona wchodzi w życie 1 lipca 2018 r. Zobacz co dokładnie się zmieni i co to oznacza dla Ciebie.

  • RODO w małej firmie – przewodnik

    Od 25 maja 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dot. ochrony danych osobowych. Muszą się do nich dostosować wszyscy przedsiębiorcy w Europie. Podczas gdy media jedynie straszą wielkimi karami, postanowiłem nakreślić, co właściwie nowe obowiązki oznaczają dla drobnych przedsiębiorców.

  • Sukcesja firmy po śmierci przedsiębiorcy

    Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy. Majątek firmy należy do niego, a za firmowe zobowiązania odpowiada osobiście. W chwili śmierci wszystkie umowy tracą ważność. Jak sprawić, aby tak się nie stało i Twoja firma trwała dalej?

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie